top of page

Hpv Aşısı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2020

Hpv aşısı Ankara'da 9 - 26 yaş arasındaki tüm kadınlara yapılması önerilmektedir. 45 yaşına kadar yapılabileceği söylenmektedir. Ancak ne kadar erken yapılırsa koruyuculuk oranı o kadar yüksek olacaktır. Hpv aşısı Ankara için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Hpv Aşısı Kaç Yaşına Kadar
Hpv Aşısı Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

Hpv Aşısı Kaç Yaşında Başlanabilir?


Hpv aşısı 9 yaşından büyük tüm kız çocuklarında yapılabilir. Bu noktada önemli olan cinsel birliktelik başlamadan hpv aşısı yapılmasıdır. Koruyuculuk oranı oldukça yüksek olmaktadır. Avrupa ülkelerinde ve Amerikada cinsel birliktelik çok erken yaşlarda başlamaktadır. Ancak ülkemizde sağlam aile yapısı sayesinde erken cinsel ilişki pek yaşanmamaktadır. Bu nedenle ülkemizde 12 yaşından sonra yapılmasını öneriyoruz. Cinsel birliktelik başladıktan sonra da yapılması koruma sağlayacaktır.


Hpv aşısında yaş sınırı var mıdır?


Hpv aşısında şu anki bilgilere göre 45 yaşına kadar yapılmasında bir sakınca yoktur. Ancak 45 yaş üstünde yapılması pek önerilmez. Ancak hpv aşısı her yaşta yapılabilir.


Amaç rahim ağzı kanserinin ve hpv ilişkili kanserlerin gelişmesini önlemek olduğundan ne kadar erken yaşta yapılırsa okadar faydalıdır. Rahim ağzı kanserinin gelişimi 15-20 yıl gibi uzun bir sürede olur. Bu nedenle 45 yaşından sonra yapılmasının rahim ağzı kanserini önlemede pratik bir anlamı yoktur.


Hpv aşısı Ankarada Çankayadaki kliniğimizde yapılmaktadır. Hpv aşısı fiyatı Ankara için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hpv aşısını yaptırmak isterseniz kliniğimizden randevu alabilir, hpv ile ilgili tüm testleri ve tedavileri kliniğimizde yaptırabilirsiniz.

267 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Коментарі


bottom of page