Genital Siğil Tedavisinde uygulanan yöntemler nelerdir?

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2020


Genital siğil tedavisinde uygulanan pekçok yöntem mevcuttur. Bu tedavi yöntemlerinin etkinlikleri birbirine benzer olmakla birlikte genital siğillerin büyüklüğü ve yaygınlığına göre başarı şansı değişebilir. Küçük ve az sayıdaki siğillerde tüm yöntemlerde başarı şansı oldukça yüksektir.


Genital Siğil Tedavi Yöntemleri
Genital Siğil Tedavi Yöntemleri

Siğil tedavisinde uygulanan yöntemler şunlardır:


- Siğil yaktırma tedavisi (Koterizasyon tedavisi)

- Siğil dondurma tedavisi

- Lazerle siğil tedavisi

- Asitle siğil tedavisi

- Radyofrekans ile siğil tedavisi

- İlaçla siğil tedavisi


Küçük ve sayıca az olan genital siğillerde hepsi rahatlıkla uygulanabilir. Ancak büyük ve sayıca fazla olan siğillerde siğil koterizasyonu, siğil dondurma tedavisi ve lazerle siğil tedavisi daha etkili olup sıklıkla kullanılmaktadır. İlaçla siğil tedavisinin etkinliği diğerlerine göre hem daha düşük hemde daha uzun süreli uygulama gerektirmektedir. Hangi yöntemin kullanılacağı hastanın siğil dağılımının yanında işlemi yaptıracağınız merkezin tıbbi donanımına ve tecrübesine göre değişir. Yan etkileri de genellikle birbirine benzer olup ciddi bir yan etki genellikle oluşmaz.


Genital siğil tedavi yöntemlerini sitemizden daha detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.Siğil Dondurma Asitle Siğil Yaktırma Lazerle Siğil Tedavisi Siğil Yaktırma


53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör