Kolposkopi Fiyatları 2022, Ankara

Güncelleme tarihi: 5 gün önce

Kolposkopi fiyatları 2022 yılında Ankara ilinde yapıldığı merkeze göre farklılık arzetmektedir. Kolposkopi işlemi Çankayadaki muayenehanemizde doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Kolposkopi Ankara doktorlarımızla tanışmak ve kolposkopi fiyatları 2022 detayları için bizimle mutlaka iletişime geçiniz.


Kolposkopi Fiyatları Ankara

Kolposkopi nedir?

Kolposkopi serviks, vajina ve vulvayı kolposkop adı verilen bir büyüteç yardımıyla incelemek için uygulanan bir yöntemdir.

Prosedür genellikle bir anormal smear testi sonrasında yada yüksek riskli Hpv pozitif kadınlarda smear testi normal bile olsa uygulanmalıdır. Kolposkopi cihazı, kadın doğum uzmanının rahim ağzını daha net ve büyük olarak görmesini sağlayan, elektrikli büyük bir mikroskoptur.

Doktorunuz herhangi bir anormal bölgeyi tespit ederse, biyopsi ile bir doku örneği alacaktır . Rahim ağzının içerisinden doku örnekleri alınabilir ve bu prosedüre endoservikal küretaj (ECC) adı verilir. Alınan örnekler bir patoloji uzmanı tarafından incelenmek amacıyla anlaşmalı bir laboratuvara gönderilir.

Doktorunuz kolposkopi yapmak isteyecek olursa kendinizi gergin hissedebilirsiniz, ancak testi anlamak ve ne bekleyeceğinizi bilmek kaygınızı hafifletebilir. Test oldukça hızlıdır ve oldukça düşük derecede rahatsızlık verir.

Kolposkopi neden yapılır?

Doktorunuz aşağıdaki durumlarda kolposkopi önerebilir:

  • Pap smear sonuçlarınız anormal ise,

  • Cinsel ilişkiden sonra kanama yaşıyorsanız,

  • Serviks, vulva veya vajinada anormal bir büyüme varsa,

  • Yüksek riskli Hpv pozitif çıkarsa doktorunuz kolposkopi yapabilir.

Kolposkopiye nasıl hazırlanırım?

Doktorunuzdan testi ayrıntılı olarak açıklamasını isteyin. Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Testi, adet kanaması olmayan bir zaman için planlayın. Adet döneminizin sonundan itibaren işleminiz artık yapılabilir.

İşlemden 24 ila 48 saat önce duş almayın, tampon kullanmayın veya cinsel ilişkiye girmeyin.

Bazı doktorlar, biyopsileri almaları durumunda testten önce size hafif bir ağrı kesici önerir. Test gününden önce bunu doktorunuzla tartışın.

Konforlu bir koloposkopik işlem için testten önce idrar torbanızın ve bağırsaklarınızın boş olması önemlidir.

Kolposkopi nasıl yapılır?

Kolposkopi doktor ofisinde yapılabilen oldukça kısa ve ağrısız bir işlemdir. Biyopsi gerekmeyen kadınlarda 10 dakika civarında sürer. Biyopsi yapılan hastalarda bu süre 20 dakikadır. Anestezi gerektirmez.

Bir pelvik muayene veya Pap smear sırasında olduğu gibi, jinekolojik masada hazırlanırsınız.

Doktorunuz kolposkopu vulvanızdan birkaç cm uzağa konumlandırır ve vajinaya bir spekulum yerleştirir. Spekulum dı verilen bir alet yardımızya vajina açılır ve rahim ağrı ile vajen içi daha net olarak değerlendirilir. Serviks ve vajina, mukusu temizlemek ve anormal hücreleri vurgulamak için özel bir solüsyon ile temizlenir.

Kolposkop size hiçbir şekilde dokunmuyor. Doktorunuz tarafından şüpheli olarak değerlendirilen alanlardan fotoğraflar alınır ve aynı zamanda bu bölgelerden biyopsi yapılır.

Biyopsi sonrasında bazı kadınlarda kanamayı kontrol etmek için Monsel solüsyonu adı verilen bir çözelti kullanılır. Genellikle işlemden sonra kahve telvesi gibi bir lekelenme ve kahverengi koyu bir akıntı bir kaç gün devam edebilir.

Bazı kadınlar spekulumun yerleştirilmesini rahatsız edici bulmaktadır. Diğerleri asetiks asit çözeltisinden batma hissi bildirir. Test esnasında endişeli iseniz, kendinizi rahatlatmak için yavaş ve derin nefes almanız uygun olacaktır.

Kolposkopiye eşlik eden biyopsi

Biyopsi yapılıyorsa, biyopsinin yapıldığı yere göre şikayetleriniz farklı olacaktır.

Servikal biyopsi

Kolposkopi tek başına ağrısızdır, ancak servikal biyopsi yapılırsa bazı kadınlarda kramp, rahatsızlık, kanama ve ağrıya neden olabilir.

İşlemden 30 dakika önce ağrı kesici almak sonrasında ve işlem esnasındaki ağrısnızı azaltacaktır. Ayrıca, doktor biyopsi öncesi serviksi uyuşturabilir.

Vajinal Biyopsi

Vajina ağrılı bir bölgedir. Bu nedenle işlem esnasında hafif spekülüme bağlı gerilme ağrısı olabilir. Ancak vajenden biyopsi yapılmayacaksa anesteziye gerek yoktur. Biyopsi yapılacak kadınlarda ise ağrı hissini azaltmak için lokal anestezi uygulanmalıdır.

Kolposkopinin riskleri nelerdir?

Kolposkopi ve biyopsi yapılan kadınlarda riskler oldukça az ve nadirdir. Aşağıdaki problemler işlem sonrasında görülebilir:

  • Çok aşırı yada iki haftadan daha fazla kanama olması

  • Ateş veya titreme

  • Vajinanızdan koyu, sarı renkli veya kötü kokulu akıntı

  • Pelvik ağrı

Yukarıda bahsedilen belirtilerden birini yaşayacak olursanız mutlaka doktorunuzla irtibata geçiniz.

Kolposkopi ve biyopsi hamile kalmanızı zorlaştırmaz.

Kolposkopinin sonuçları ne anlama geliyor?

İşlem sonrası elde edilen sonuçlara göre bazı ek testler gerekebilir. Sonuçlar herhangi bir anormallik göstermezse, doktorunuz smear testinin neden anormal olduğunu görmek için ek testler önerebilir.

Anormal biyopsi sonuçları

Patoloji uzmanı tarafında biyopsiden materyalleri titizlikle incelenecek ve raporlanacaktır.

Biyopsi sonuçlarında anormal servikal hücrelerinden başlayarak, kanser öncesi, kanser ve diğer patolojiler tesbit edilebilir. Kolposkopik biyopsi sonuçları sonraki tedavinizin yönlendirilmesinde oldukça önemlidir.

Kolposkopiden sonra ne olur?

Kolposkopiden sonra, üç güne kadar koyu vajinal akıntı ve bir haftaya kadar kanama olabilir. Vajinanız ağrıyor olabilir ve 1–2 gün boyunca hafif kramp yaşayabilirsiniz.

İşlem esnasında biyopsi alınmayan kadınlar, normal yaşamlarına devam edebilirler.

Biyopsi yapıldıysa, bir hafta boyunca tampon, vajinal krem ​​ve vajinal ilişkiden kaçının. Hemen duş alabilir veya banyo yapabilirsiniz.

Sonuçlar ne olursa olsun, doktorunuzun önerdiği gibi düzenli jinekolojik muayenelere ve smear testi ile Hpv takiplerinize devam etmek önemlidir.

Kolposkopi Fiyatları 2022 Ankara

Kolposkopi fiyatları 2022 yılında 1500–3000 tl arasında değişmektedir. Bu işlemin anestezi varlığına, biyopsi yapılıp yapılmadığına göre değişir. Genel anestezi ve biyopsi gerekmeyen vakalarda fiyatlar daha uygundur. Ankara ilinde Çankaya semtindeki muayenehamizde kolposkopi işleminizi yaptırabilirsiniz. Kolposkopi fiyatları 2022 Ankara detayları için asistanlarımızla dilediğiniz zaman iletişime geçebilir ve bilgi alabilirsiniz.

73 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör