Siğil Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Güncelleme tarihi: 19 Mar


"Siğil", hpv virüsüne bağlı olarak genital bölgede yada vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan, değişik renk ve ebatlarda et parçalarıdır. Siğil, kadınlarda vajinada veya dış genital bölgelerde olabileceği gibi erkeklerde de peniste yada yumurtalıklarda olabilir. Bunun yanında siğiller tüm cinsiyetlerde makat yada kasık bölgesinde de siğiller oluşabilir.

Siğil Nedir
Siğil Nedir?

Siğiller sıklıkla el ve ayaklar ile genital bölgelerde ortaya çıkar. Genital bölgede ortaya çıkan siğiller genelde Hpv 6 ve Hpv 11 tipleri ile ortaya çıkmaktadır.


Siğil hpv virüsünün hücre içine girmesi ile başlar. Hücre içine giren virüslerin genetik materyali hücrenin aşırı çoğalmasına neden olarak yüzeyden çıkıntılı lezyonların oluşmasına neden olur. Bu yapılar siğil adı verilen ve kondilom da denilen et parçalarıdır. Tedavi edilmediği taktirde çoğalabilir ve tedavisi daha zor bir hale gelebilir.


Genital siğillerin önlenmesinde en önemli faktör tek ve güvenilir eşliliktir. Bunun yanında genital siğillerin önlenmesinde hpv aşıları uygulanmaktadır. 9-26 yaş aralığındaki tüm kadın ve erkeklere yapılması önerilmektedir. Özellikle rahim ağzı kanserinin önlenmesi açısından kadınların yaptırması şiddetle tavsiye edilmektedir. Hpv aşısı Ankaradaki kliniğimizde yaptırabilirsiniz.


Siğil tedavisinde siğil dondurma, siğil yaktırma, siğil ilacı asit tedavisi ve lazerle siğil tedavisi gibi seçenekler uygulanmaktadır. Genital siğil tedavisi ankara detayları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yapılan muayene sonrasında sizin için en uygun olan genital siğil tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

53 görüntüleme0 yorum