top of page

Erkekte Genital Siğil Tedavisi Ankara - Erkekte HPV Tedavisi Ankara

ankara siğil tedavisi erkek

Erkekte Genital Siğil

Genital siğil erkekte yada kadında genital bölgede Hpv virüsüne bağlı olarak ciltte yada mukozada oluşan çıkıntı şeklinde yapılardır. Bazen tek tük bulunurken bazen yoğun bir şekilde yayılmış yada iyice büyümüş şekilde görülebilir. ABD de yılda 22.000 hpv virüsü ile bağlantılı kanser gelişmektedir. Bunların 7000 tanesi erkeklerde görülmektedir. Erkeklerde yılda 250.000 genital siğil vakası görülmektedir. Kadında genital siğil bilgilerine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Erkekte genital siğil ve erkekte Hpv tedavisi bu makalemizde detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Erkekte genital siğil nedenleri nelerdir?

Erkekte genital siğil nedenlerinin başında da kadında olduğu gibi Hpv virüsüdür. Hpv vürüsü erkeğe cinsel partnerinden bulaşır. Erkekten de diğer cinsel partnerine bulaşır. Bu şekilde kişiler arası bulaşma artarak devam eder. Bu nedenle Hpv den korunmanın en önemli yolu tek eşliliktir. Birden fazla partneri olanlar, riskli partneri olanlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve sigara içilmesi bulaşma riskini arttırmaktadır. Erkektede en çok siğile neden olan hpv tipleri Hpv 6 ve Hpv 11 tipleridir.

Erkekte genital siğil nasıl oluşur?

Erkekte genital siğil oluşması için öncelikle hpv virüsünün cinsel partnerinden bulaşması gerekmektedir. Bulaşma olduktan sonra Hpv virüsü hücreye yerleşir. Ancak bazı hastalarda hücrenin DNA sına entegre olur ve orada kalmaya devam eder. İmmün sistemi kuvvetli olanlarda virüs ortalama 1-2 yıl içerisinde vücuttan temizlenir. Ancak DNA ya entegre olanlarda temizlenme işlemi yeterli olamaz ve bunlarda virüs vücutta kalıcı olur. Bu kişilerde vücut direncinin azaldığı dönemlerde genital siğiller oluşur. Ancak bazı Hpv tipleri siğil yapmazken penis kanseri yada anüs kanseri gibi oluşumlara neden olabilir. Bu nedenle erkekte genital siğil varlığında lezyonlar çıkarılarak biyopsisi yapılmalı, kanser hücresi varlığı dışlanmalıdır.

Erkekte genital siğil nasıl bulaşır?

Erkekte genital siğillerin bulaşması genellikle cinsel ilişki yoluyla olur. Ancak çok nadiren ortak kullanılan klozetlerden yada bakım ürünlerinden bulaşabileceği de söylenmektedir. Yine Hpv virüsü olan annelerde gebelik sırasında yada doğum sırasında hpv virüsü bebeğin boğazındaki hücrelere yerleşebilir.

Erkekte siğil belirtileri nelerdir?

 

Hpv vürüsü olan her erkekte genital siğil oluşmayabilir. Erkeklerin yaklaşık %30’luk kısmında genital siğil oluşur. Genital siğil oluşmayanlarda herhangi bir belirti olmaz. Genital siğil oluşanlarda ise peniste siğil, makat siğili yada kasık siğili şeklinde ortaya çıkabilir. Bazılarında aşırı çoğalabilir. Bazılarında ise genital kondilom adı verdiğimiz daha büyük karnabahar görünümlü lezyonlar oluşabilir.

 

Erkekte genital siğil çeşitleri nelerdir?

  • Kasık siğili : Erkeklerde kasık bölgesinde siğiller olabilir. Kasık siğili olanların penis ve makat bölgeleride siğil varlığı açısından incelenmelidir.

  • Peniste siğil : Peniste çıkan siğil, erkeklerin en korkulu durumlarından biridir. Hemen kanser olacaklarını zannederek paniğe kapılırlar. Erkeklik organında çıkan siğiller basit bir muayenenin ardından kolaylıkla tedavi edilebilir.

  • Makat siğili : Makatta bölgesinde siğil olan erkeklerde bazen anüs bölgesinde yaygın siğiller olabilir. Makat siğilinin bazen tedavisi zor olabilir. Anüste siğil belirtileri olan erkeklerin derhal tedavi için doktora başvurmalarında fayda vardır. Yaygınlaşacak olursa lokalizasyon nedeniyle tedavisi daha zor ve iyileşme süreci ağrılı olabilir.

 

Cinsel organda siğil için hangi doktora gidilir? Hpv virüsü erkek hangi doktor bakar?

 

Cinsel organda, makat bölgesinde yada kasıkta siğili olan erkekler siğil tedavisi yapan tüm doktorlara başvurabilir. Plastik cerrahi, üroloji yada kadın hastalıkları uzmanına eşleri ile birlikte başvurmaları akıllıca olacaktır. Kadınların özellikle eşleri ile birlikte bir jinekologa başvurmaları gereklidir. Kadının muayenesine göre gerekirse erkeğinde değerlendirilmesi gerekecektir. Yine gerekirse doktorunuzun önerileri ile aşılarınızı yaptırmalısınız. Hpv aşılarınızı kliniğimizde de yaptırabilirsiniz.

 

Erkekte genital siğil tanısı nasıl konur?

Erkekte genital siğil tanısını koymak kadına göre oldukça kolaydır. Zaten erkek genital organ üzerinde direkt olarak siğiller görülecektir. Bazen siğillerin değişik şekillerinden dolayı tanısını koymak zor olabilir. Bu durumda biyopsi ile siğil tanısını kesinleştirmek gerekecektir. Genital siğil olmayan erkeklerde ise üretral sürüntüden hpv testi çalışılabilir.

Erkeklerde hpv virüsü testi nasil yapılır?

Erkeklerde hpv testi eğer siğil mevcutsa siğil eksize edilir. Bu siğil hem patolojik olarak incelenir hemde hpv tiplendirmesi yapılması için kullanılabilir. Ancak siğili olmayan erkeklerde üretral sürüntüden hpv testi yapılabilir. Ancak bunlardaki başarı oranı birinci yönteme göre oldukça düşüktür.

 

Siğil kendi kendine geçer mi?

 

Erkekte siğil çok nadiren kendiliğinden geçebilir. Ancak genellikle beklendikçe hızla çoğalan yapılardır. Bu nedenle siğili olan erkeklerin erken dönemde doktora başvurmaları tedavilerini kolaylaştıracaktır.

 

Siğil kanser yapar mı?

Genital siğillerden kanser gelişme olasılığı çok düşüktür. Ancak siğile neden olan Hpv virüsü ile birlikte kansere neden olan tipler de olabilir Bu nedenle hastanın yakından takip edilmesi, beklenmeyen bir lezyon çıktığında biyopsi ile değerlendirilmesi faydalı olacaktır.

 

Siğilin bulaşmaması için ne yapmalıdır?

 

Siğilin bulaşmasını engellemenin en önemli yolu tek ve güvenilir eşliliktir. Birden fazla partneri olanlarda birşekilde hpv virüsü bulaşabilmektedir. Özellikle güvenilir olmayan, başkalarıyla da ilişkisi olan partnerlerden uzak durulmalıdır. Yine en önemli korunma yollarından birisi aşılanmaktır. Hpv aşıları günümüzde yaygın olarak uygulanmaktadır. Özellikle cinsel birliktelik başlamadan önce aşılanmakta fayda vardır. 9-12 yaşından itibaren aşılamanın yapılması durumunda çok ciddi bir koruma oluşturduğu söylenmektedir. Kadın ve erkeğin her ikisininde aşılanması faydalı olacaktır. Birliktelik sırasında kondom kullanmakta bir miktar faydalı olacaktır.

 

Hpv erkekten kadına bulaşır mı?

 

Hpv virüsünün erkenten kadına bulaşma riski daha yüksektir. Çünkü Hpv virüsü mukozalara ciltten daha kolay yerleşir. Kadından erkeğe bulaşma riski ise erkekten kadına bulaşmaya göre biraz daha düşüktür.

 

Prezervatif Hpv bulaşması açısından yeterli koruma sağlar mı?

 

Prezervatif kullanılması Hpv virüsünün bulaşmasını bir miktar azaltabilir ancak %100 koruyucu değildir. Penis kökündeki siğillerden de hpv virüsü bulaşabilir. Ayrıca birliktelik sırasında kondom çıkabilir yada yırtılabilir.

 

Erkeklerde sünnet Hpv bulaşması açısından koruyucu mudur?

 

Sünnet olmayanlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve genital siğillerin daha çok görüldüğü, sünnet olmanın koruyucu etkisi olduğu söylenmektedir.

 

Erkekte siğil tedavisi nasıl yapılır? Erkekte kondilom tedavisi nasıldır?

 

Erkekte hpv tedavisi için öncelikle tüm genital bölge detaylı bir şekilde muayene edilmelidir. Tesbit edilen siğillerde anormallik varsa biyopsi ile değerlendirmekte fayda vardır. Ancak klasik siğil görüntüsü olanlarda ilaçla yada elekrokoterle siğil yaktırma, siğil dondurma veya lazerle siğil tedavisi uygulanabilir. Ancak bu bölge ağrılı bir bölge olduğundan en uygun ve ağrısız yöntemler ilaçla yakma yada dondurma yöntemleri olacaktır. Çok yoğun olanlarda bazen cerrahi olarak çıkarılmaları gerekecektir. Erkekte kondilom şeklinde daha büyük yapılarında siğil ameliyatı çıkarılmaları gerekebilir.

 

Kliniğimizde erkeklerde ve kadınlarda ilaçla siğil yakma ve siğil dondurma tedavileri uygulanmaktadır. Siğil yaktırma ücretleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bitkisel siğil tedavisi bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu nedenle bu tür tedavileri uygulamayınız. Bazen bu tür uygulamalar siğillerin yayılmasına neden olabilir.

 

Peniste siğil tedavisi : Penisteki siğillerde ilaçla yakma yada dondurma yöntemiyle tedavi edilmektedir. Ağrılı bir bölge olduğu için diğer yöntemler için lokal yada sedasyon anestezisi gerekebilir. Penisteki siğil çok yaygın olacak olursa birkaç seansta tedavi edilmesi daha uygun olacaktır.

 

Kasık bölgesinde siğil tedavisi: Kasık bölgesindeki siğillerin tedavisi daha kolaydır. Daha geniş bir alan olduğundan tedavide dara rahat davranılabilmektedir. Ayrıca bu bölgede ağrı daha az olacaktır.

 

Erkek hpv aşısı nerede yapılır?

 

Erkeklerde hpv aşısı yapılabilir. Uygun olan kişiler herhangi bir klinikte yada muayenehanede Hpv aşısını yaptırabilir. Erkeklerde hpv aşısı yapılması kadınlar açısından da koruyucu olacaktır. Kliniğimizde hpv aşınızı yaptırabilirsiniz. Öncesinde muhakkak iletişime geçerek randevunuzu alınız.

bottom of page