top of page

Genital Siğil Ankara – Genital Siğil Tedavisi Ankara – Genital Siğil Tedavisi Fiyatları Ankara

genita siğil tedavisi ankara

Genital siğil nedir?

Genital siğil HPV virüsüne bağlı olarak genital bölgede oluşan siğillerdir. Vulvada, vajende, rahim ağzında olabileceği gibi, makat siğili, erkeklerde peniste siğil olabilir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğundan çiftlerden birinde varsa diğerinede bulaşma riski oldukça yüksektir. Yüzlerce HPV virüsü olmakla birlikte kadın genital sisteminde en sık siğile neden olan HPV virüsü tip 6 ve tip 11 dir.

Genital siğil neden olur?

 

Genital siğil HPV virüsüne bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. HPV virüsü kişiye bulaştıktan sonra hücre içine geçerek hücrenin yapısını değiştirir ve siğil oluşumu başlamış olur. Pek çok kadın hayatının herhangi bir döneminde hpv virüsü ile enfekte olur. Ancak bunların %85-90 ında immün sistem tarafından virüs yok edilir ve vücuttan temizlenir. Kalan hastalarda ise genital siğil yada rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonlar oluşabilir.

 

Genital siğil belirtileri nelerdir?

 

Genital siğil belirtileri başlangıçta oldukça siliktir. Küçük bir veya birkaç tane cillten kabarık et parçası şeklinde başlar. Hasta tarafından genelde bu dönemde fark edilmez yada önemsenmez. Ancak kısa sürede çoğalmaya başlar ve hasta tarafından fark edilecek hale gelir. Genelde kadınlarda genital siğiller vulvada, vajende, makat bölgesinde olmaktadır. Muayene ve tedavisini ihmal eden kadınlarda siğil bazen tüm genital bölgeyi baplayabilir. Bazende büyük genital kondilom dediğimiz karnıbahar şeklinde yapılar oluşabilir. Bu yapılarda bazen kanamalar oluşabilir. Ancak günümüzde bilinçlenmiş insanımız bu aşamalara gelmeden tedavi yoluna gittiğinden çok ilerlemiş vakalara fazla rastlamıyoruz.

 

Genital siğil nasıl bulaşır?

 

Genital siğil genelde cinsel yolla bulaşır. Erkekten kadına bulaşma ihtimali kadından erkeğe bulaşma ihtimaline göre daha yüksektir. Birliktelik sırasında kondom kullanılması hpv virüsü bulaşma riskini azaltsada bulaşmayı tamamen önlememektedir. Bunun yanında ortak kullanılan havlular ve klozetlerden de bulaşabileceği söylenmektedir. Ancak en önemli bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Bu nedenle bulaşmayı önlemenin en önemli yolu tek ve güvenilir eşlere sahip olmaktır. Çok partnerlilerde, güvensiz partner olanlarda çok daha fazla görülmektedir.

 

Vajinada siğil neden olur? Vajinada siğil nasıl anlaşılır?

 

Vajinadaki siğillerde elbette HVP virüsüne bağlı olarak gelişir. Yapılan muayenede genelde vulvada ve vajina girişinde siğil ile karşılaşılır. Bazen makat bölgesindede bu tür oluşumlar tesbit edilebilir. Vajinada siğil belirtileri olan kadınların bir kadın doğum uzmanına şikayetleri artmadan görünmesi uygun olacaktır.

 

Vajinada siğil varken ilişkiye girilirmi?

 

Vajinada siğil varken ilişkiye girilebilir. Ancak eşe bulaşma riski olukça yüksektir. Kondom kullanılması dahi bulaşma riskini tamamen ortadan kaldırmaz. Vajende büyük siğilleri olanlarda bazen birliktelik sırasında kanama olabilir. Bu açıdan dikkatli olunmasında fayda vardır. Bu nedenlerden dolayı vajinada siğil olanların tedavi yapılana kadar cinsel birlikteliğe ara vermeleri uygun olacaktır.

 

Siğil kendiliğinden geçer mi? Genital siğil nasıl geçer?

 

Genital siğiller bazen kendiliğinden geçebilir. Özellikle immün sistemi güçlü olan kişilerde siğiller hiçbir tedavi uygulamadan kaybolabilir. Ancak beklerken çoğalma ihtimali de mevcuttur. Bu nedenle genital siğil problemi olanların beklemektense direkt olarak tedavi yoluna gitmeleri daha mantıklıdır.

 

Siğile ne iyi gelir? Bitkisel siğil tedavisi var mıdır?

 

Genital siğil bitkisel tedavisinde pek çok doğal yöntem önerilmektedir. Ancak bunların hiçbirinin bilimsel olarak kanıtlanmış etkinliği yoktur. Limon, sirke, soğan suyu gibi pek çok doğal yöntem internet ortamında anlatılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki genital siğili olan bir kadın öncelikle bir kadın doğum uzmanına görünmeli, siğille beraber rahim ağzı kanserine neden olabilecek bir problem varmı diye dikkatli bir muayeneden geçmeli ve hpv testi yapılmalıdır. Ciddi bir durumun varlığında uğraştığınız doğal yöntemler sizin bazı hastalıkların tedavisinde gecikmenize neden olabilir. Genital siğil tedavisinde etkinliği kanıtlanmış zaten pek çok tedavi yöntemi mevcuttur.

 

Evde siğil tedavisi olur mu?

 

Evde siğil tedavisi entelektüel seviyesi yüksek olan hastalar için olabilir. İlaçları normal dokuya değdirmeden uygulama bilinci ve yeteneğine sahip hastalar tarafından değişik siğil kremleri evde kullanılabilir. Ancak bu kremler sadece dış bölgede görünen siğiller için geçerlidir. Vajendeki siğiller yada rahim ağzındaki siğiller için muhakkak bir kadın doğum uzmanına görünmeniz ve kendisi tarafından tedavi edilmeniz gereklidir.

 

Siğil duası var mıdır?

 

Pekçok siğil duası mevcuttur. Dua elbette yaşamımızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Siğillerin bir kısmında stres faktörlerinin etkisi olduğu bilinmektedir. Dua ile kişideki stres faktörleri azaltılabilmektedir. Ancak elbette tedavi amacıyla öncelikle bir kadın doğum uzmanına görünmek, daha sonrasında şifa için siğil duası etmek daha uygun olacaktır. Gerekli tedaviyi aramadan, gayret göstermeden sadece dua ederek bazı hastalıkların çözümünü beklemek doğru olmaz. Elbette şifayı verecek olan Allah’tır. Ancak bizde gerekli gayreti göstermeliyiz.

 

Genital siğiller tekrarlar mı?

 

Genital siğiller tedavi edildikten sonra tekrarlayabilir. Bu açıdan tedavi sonrası kadınların bu konuda uyarılması gereklidir. Yine tekrarlayacak olursa tekrar aynı tedavi yöntemleri ile giderilmesi lazımdır.


Genital siğiller kansere neden olur mu?

 

Genital siğiller genellikle kansere neden olmaz. Çünkü genital siğillerin büyük çoğunluğu  hpv 6 ve hpv 11 ile oluşmaktadır. Bu hpv tipleri kanserojen değildir. Ancak bunların dışında yüzlerce hpv tipi mevcuttur. Aynı zamanda kanserojen olan hpv tipleri de bazen genital siğile neden olabilir yada eş zamanlı olarak bulunabilir. Bu nedenle dikkatli olunmasında fayda vardır.


HPV aşıları siğil oluşumunu engeller mi?

 

HPV aşıları genital siğil oluşumunun büyük çoğunluğunu önler. Ancak aşılar sadece hpv 6 ve hpv 11 tiplerinin neden olduğu genital siğilleri engeller. Bunların dışındaki hpv virüslerinin oluşturabileceği daha az orandaki genital siğil gelişimine faydası tam olmayabilir. Ancak yapılan aşı bazen çapraz koruma ile diğer bazı hpv tiplerine karşı da koruma sağlayabilmektedir. Bu nedenle genital siğil açısından risk altında olanlara HPV aşısı yapılması önerilmektedir.


Gebelikte siğil (kondilom) varlığında normal doğum olur mu?

 

Genital siğil varlığında normal doğum olabilir. Ancak normal doğumla hpv virüsünün bebeğe bulaşma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle genital siğili olanlarda bulaşmayı azaltmak için genellikle sezeryan ameliyatı düşünülür. Ancak sezeryan bulaşmayı tamamen engellemez sadece riskini azaltır.


 

Genital siğil tedavisi için hangi doktora gidilmelidir?

 

Genital siğil tedavisi için kadınların bir kadın doğum uzmanına görünmeleri daha uygun olacaktır. Cildiye uzmanları yada plastik cerrahi uzmanları da dış genital bölgedeki siğilleri tedavi edebilirler ancak vajendeki yada rahim ağzındaki siğiller konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayabilirler. Bu nedenle öncelikle genital siğillerde tedavi öncesi tam bir değerlendirme için kadın doğum uzmanı tarafından hastanın muayene edilmesi şarttır.

 

Genital siğil tedavisi  var mıdır? Siğil nasıl tedavi edilir?

Genital siğil tedavisinde farklı tedavi şekilleri kullanılmaktadır. Piyasada satılan değişik siğil kremi yada siğil ilacı adı verilen ilaçlar bulunmaktadır. Entelektüel seviyesi yüksek olan hastalarda eğer siğilleri çok yaygın değil ve sadece dış bölgede ise evde kullanmaları için siğil kremi yazılabilir. Ancak siğil ilacını kullanırken dikkatli olmalıdır. Bu siğil ilaçlarından bazıları normal dokularda da tahrişe neden olabilir. Bu nedenle bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene edildikten sonra yine onun takibinde kullanılması oldukça önemlidir. Vajinada siğil bitkisel tedavisi için değişik uygulamalar önerilmekte birlikte bunların bilimsel olarak kanıtlanmış bir değeri yoktur. Ayrıca sadece muayenehanelerde hekimler tarafından kullanılan özel ilaçlar yada yöntemler ile genital siğiller yakılabilir yada dondurulabilir. Genellikle en çok uygulanan yöntemler değişik sıvılarla siğillerin dondurulması yada değişik ilaçlarla siğillerin yakılması yöntemleridir. İhtiyaç halinde elektrokoter dediğimiz elektrikli mekanik aletler de kullanılmaktadır.Genital siğil kesin çözüm için muhakkak bir kadın doğum uzmanının önerileri doğrultusunda hareket ediniz.

 

 

Genital siğil ilaçları nelerdir?

 

Genital siğil tedavisinde kullanılan pek çok ilaç vardır. Bunlar siğil kremi yada siğil ilacı olarak piyasada bulunmaktadır. Yine kadın doğum uzmanlarının muayenehanelerinde kullandıkları ve piyasada bulamayacağınız farklı tedavi ilaçları mevcuttur. Bu ilaçlar hekimler tarafından siğillerin yakılması için özel belli oranlarda hazırlatılmaktadır. Muayenehanede hekimler tarafından uygulanır.

 

Siğil nasıl yakılır?

 

Genital siğiller ilaçla yada elektrokoter dediğimiz mekanik yöntemlerle yakılabilir. Elektrokoter ile yapılan siğil yaktırma tedavisinde ağrı daha fazla olacağından özellikle yaygın genital siğil tedavisinde anestezi uygulanması hasta konforu açısından faydalı olacaktır.

 

 

Siğil ameliyatı var mıdır?

 

Genital siğil tedavisinde genellikle ameliyat gerekmez. Siğil ameliyatı özellikle genital bölgede çok yaygın ve büyük siğillerde gerekebilir. Çünkü çok yaygın ve büyük olan siğillerde ilaçta tedavi oldukça zor ve uzun sürer. Aynı zamanda normal doku tahrişine oldukça fazla olur. Bu nedenle basit bir işlemle siğillerin yoğun olarak bulunduğu genital bölgenin derisi siğillerle beraber çıkarılır ve takrar doku kapatılır. Basit bir işlem olup uzun süreli bir anestezi ihtiyacı olmaz.

 

Makat siğili tedavisi nasıl yapılır?

 

Makat siğili tedavisinde diğer genital siğillerde kullanılan aynı ilaçla yada mekanik yöntemlerle yakma yada dondurma tedavileri kullanılır. Ancak bu işlem esnasında anüs kısmında zedelenme olmaması için dikkatli olunmalıdır. Bu bölge oldukça ağrılı bir bölgedir. Makat siğili tedavisi sonrası hastanın bir müddet ağrısı olması kaçınılmazdır.

 

Peniste siğil nasıl tedavi edilir?

 

Genital siğil erkeklerde genelikle peniste oluşur. Penis daha yüzeyel bir organ olduğunda tedavisi kadın genital siğillerine göre oldukça kolaydır. Yine tüm diğer siğil tedavilerinde olduğu gibi ilaçla yada mekanik yöntemlerle siğil yakma yada siğil dondurma tedavileri kullanılabilir.

 

Ankara genital siğil tedavisi fiyatları nasıldır?

 

Siğil yaktırma fiyatları  Ankarada siğillerin yoğunluğuna, işlem şekline (siğil yakma yada siğil dondurma)  ve işlemin yapılacağı kliniğe göre değişir.   Lazerle siğil tedavisi fiyatı oldukça yüksektir. Bu nedenle daha basit ve daha ucuz yöntemlerden başlanılması daha uygundur. Genital siğil tedavisi Ankara fiyatları siğillerin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte 2000 – 10.000 tl arasında değişmektedir. Ankara siğil tedavisi fiyatları için bize 0312 285 85 88 nolu telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

bottom of page