top of page

Siğil Dondurma Ankara (Kriyoterapi Ankara)

siğil_dondurma_tedavisi_ankara.jp

Siğil Dondurma (Kriyoterapi) Nedir?

Siğil dondurma, diğer adıyla kriyoterapi tedavisi, siğillerin çok düşük ısılara maruz bırakılarak soğuk etkisiyle dokunun tahrip edilmesi şeklinde uygulanır. Siğil dondurma tedavisi, tüm siğillerin tedavisinde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Siğil dondurma tedavisi kadınlarda ve erkeklerde yaygın olarak kullanılan bir siğil tedavi yöntemidir. Genital siğil tedavisinde de oldukça sık kullanılmaktadır.

Siğil Dondurma İşlemi Kriyoterapi Nasıl Uygulanır?

Siğil dondurma işlemine kriyoterapi adı verilir. Özel cihazlarla yada bazı basit aparatlarla azotla siğil dondurma tedavisi uygulanır. Sıvı azot siğillerin üzerine sürülerek yada püskürtülerek uygulanır. Kriyoterapi tedavisinde kullanılan -195 derecedeki sıvı azot siğil dokusunu hızlıca donduracaktır.

Genital Siğil Dondurma Yapılabilir Mi?

 

Siğil dondurma tedavisi genital siğil tedavisinde de kullanılabilir. Rahim, yumurtalıklar ve vajen açısından herhangi bir sakıncası yoktur. Erkeklerde genital siğil tedavisi de kriyoterapi ile yapılabilir.

Siğil Dondurmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Siğil dondurma sonrası genellikle yaşanan basit yan etkiler mevcuttur. Siğil dondurma sonrası morarma olabilir. Ancak çok kısa sürede düzelme olacaktır. Siğil dondurma sonrası şişlik, siğil dondurma acısı gibi basit yan etkiler sıklıkla görülebilir. Siğil dondurma tedavisi sonrası su toplaması bazen rastlanabilir. Özellikle büyük siğillerde yada siğilden daha büyük bir alanın dondurulması sonucunda citte su toplaması olabilir. Ancak kısa sürede kendiliğinden düzelecektir.

Siğil Dondurma Acıtır Mı?

Siğil dondurma tedavisi sırasında bir miktar ağrı olabilir. Ancak bu ağrı ciltte sızlama şeklinde bir ağrıdır. Tedaviyi zorlaştıracak yada engelleyecek derecede bir ağrı olmaz.

Kriyoterapi Sonrası Siğil Ne Zaman Düşer?

Kriyoterapi sonrası siğiller genellikle 1 hafta civarında düşer. Siğil dondurma işlemi sonrasında 2-4 hafta içerisinde tekrar bir muayene olunması uygun olacaktır. Bazen tek seans yetmeyebilir. Tekrarlayan seanslar gerekebilir.

Siğil Dondurmada İz Kalır Mı?

Siğil dondurma sonrasında bir miktar iz kalabilir. Özellikle koyu renkli cildi olanlarda iz daha fazla kalabilir. Dikkatli uygulanmazsa daha geniş alanlarda donmaya neden olarak daha fazla iz kalmasına neden olabilir.

Gebelikte Siğil Dondurma Yapılır Mı?

Gebelikte siğil tedavisinde siğil dondurma yöntemi kullanılabilir. Gebelik açısından herhangi bir sakıncası yoktur.

Kriyoterapi Ne İşe Yarar? Kriyoterapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kriyoterapi yöntemi ile -197 dereceye maruz kalan dokuların kanlanması bozulmakta, hücrelerin yapısı bozulmakta ve doku kuruyarak düşmektedir. El, ayak, yüz, genital siğil ve diğer bölgelerdeki tüm siğillerde, et beninde ya da benlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kriyoterapi Kesin Çözüm Mü?

Bu işlem siğillerin tedavisinde kullanılan oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Siğillerin tedavisindeki etkinliği diğer tedavilerle benzerdir. Ancak yöntemlerin hiçbiri kesin çözüm sunmamaktadır. İşlemden sonra elbette bazı hastalarda siğiller tekrarlayabilir. Kesin çözüm bağışıklık sisteminin güçlenerek virüsü vücuttan atmasıdır. Buda 1-3 yıl gibi bir sürede gerçekleşir.

Kriyoterapi kaç günde etki eder?

Kriyoterapi Leke Bırakır Mı?

Tedavi sonrası bazı hastalarda beyaz lekeler kalırken bazı hastalarda ise hiperpigmentasyona bağlı koyulaşma olabilir. Ancak çoğunlukla açık renkli lekeler kalmaktadır.

Kriyoterapi Kaç Seansta Biter?

Tedavi seans sayısı siğillerin büyüklüğüne, sayısına ve yerine göre değişir. El ve ayak siğilleri tedaviye dirençli olabilir. Bu siğillerde daha fazla seans gerekebilir. Ancak genital siğillerde genellikle tek seansta siğiller dökülür. Ancak takip esnasında yeniden siğil çıkabilir.

Kriyoterapi Tehlikeli Mi?

Kriyoterapi işlemi tehlikeli bir işlem değildir. İşlem sonrası en sık görülen durum siğillerde şişme ve su toplanmasıdır. Buda kendiliğinden 1-2 gün içerisinde geçer. İşlemin belirgin bir tehlikesi olmayıp uygun olan hastalarda rahatlıkla uygulanabilir.

Kriyoterapi SGK karşılıyor mu?

Kriyoterapi tedavisini SGK hastanelere gönderdiği yazı ile karşılamadığını ve tedavilerin buna göre yapılması gerektiğini bildirdi. Ancak develt hastanesinde siğil dondurma tedavisini daha makul ücretlerle yaptırabilirsiniz. SGK karşılamadığı için seans sayısı artacak olursa tedavi maliyetiniz özel hastane maliyetlerine yaklaşabilir. 

Siğilleri Evde Dondurma Yapılabilir Mi?

Piyasada satılan bazı siğil dondurma ilacı veya siğil dondurma spreyi ile evde siğil tedavisi deneyebilirsiniz. Ancak daha fazla alanın donması daha fazla renk değişikliğine ve iz kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle siğil dondurma işlemi için bir kadın doğum uzmanından yardım almanızda fayda vardır.

Siğil Dondurma Fiyatları Nasıldır?

Ankara siğil dondurma fiyatları kullanılan yönteme ve uygulanan kliniğe göre farklılık gösterebilir. Genital siğil dondurma ücreti siğilin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte 2000- 10000 tl arasında değişmektedir. Siğil dondurma fiyatları Ankara için doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Özel hastanelerde kriyoterapi ücreti muayene ücreti ile birlikte hesaplandığında oldukça yüksektir. Siğil dondurma ilacı fiyatı piyasadaki ilaçların oldukça yüksektir. Bu nedenle bu tür yöntemlerle uğraşmadan bir kadın doğum uzmanına görünmeniz daha akıllıca olacaktır. 

bottom of page