top of page

Gardasil Aşısı Fiyatı Ankara 2024 (Hpv Aşısı Fiyatı)

 
gardasil aşısı fiyatı 2022

Gardasil Aşısı

Gardasil aşısı, aynı zamanda rahim ağzı kanseri aşısı olarak da bilinen aşı, hpv virüsüne bağlı gelişen rahim ağzı kanseri ve genital siğilleri önlemeye yönelik kullanılan hpv aşısıdır. Bu aşı aynı zamanda kadınlarda vajen, vulva ve anüs kanseri riskini azaltırken aynı zamanda erkeklerde de penis kanseri ve anüs kanseri risklerini de azaltmaktadır. Bu nedenle kadınların yanında  gardasil aşı erkeklere de önerilmektedir. Gardasil 9 aşısı fiyatı 2024 yılında yapıldığı merkeze göre değişir. Hpv aşısı fiyatı için bize her zaman ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Gardasil  Aşısı (Rahim Ağzı Kanseri Aşısı ) Kimlere Yapılır?

 

Gardasil aşı, 9 yaşından itibaren tüm kız çocuklarına önerilmektedir. En uygun yaş grubu 9-26 yaş grubudur. Özellikle cinsel birliktelik başlamadan önce yapılması önemlidir. Ancak herhangi bir yaştaki kadınlara yada erkeklere yapılabilmektedir. Bazı ülkelerde 45 yaşına kadar yapılmaktadır. Bazı ülkelerde ise artık zorunlu aşı kapsamına alınmıştır. Erken yaşta cinsel ilişkiye başlayanlarda, birden fazla partneri olanlar yada riskli partneri olanların muhakkak yaptırmaları gereklidir. İmmün sistemi zayıf olan yada immün sistemi etkileyen hastalığı olanlarda da yapılması önerilmektedir.

 

Gardasil Aşısı (Rahim Ağzı Kanseri Aşısı ) Neden Yapılır?

 

Gardasil aşı, HPV virüsünün neden olduğu anormal hücresel değişiklikleri önlemek için yapılır. Hpv virüsünün neden olduğu anormal hücre gelişimi belli bir aşamadan sonra kanser hücrelerine dönüşmektedir. Gardasil aşısı koruyucu bir aşıdır. Vücuda hpv virüsünün bulaşmasını engellemektedir. Bu sayede kanser gelişimini önlerken aynı zamanda genital siğil gelişimini de önlemektedir. Gardasil aşısı tedavi edici bir aşı değildir. Gelişmiş bir rahim ağzı kanseri, penis kanseri yada genital siğilleri tedavi etmek amacıyla faydası yoktur.

 

Gardasil Aşı Nerede Yapılır?

 

Gardasil aşısı bazı özel hastanelerde veya özel muayenehanelerde yapılmaktadır. Gardasil aşı bizzat doktor tarafından uygulanması gereken bir aşıdır. Bizim kliniğimizde gardasil aşı uygulamasını  yaptırabilirsiniz. Gardasil aşı fiyatı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Gardasil Aşısı Nasıl Yapılır?

 

Gardasil aşısı kas içine yapılmalıdır. En uygun yapılma yeri kol kaslarıdır. Omuzdan 5 parmak aşağısından kas içine enjekte edilir. Aşınızı muhakkak bir klinikte  sağlık personeline yaptırınız.

 

Gardasil Aşısı Erkeklerde Uygulanır Mı?

 

Gardasil aşısı erkeklerde de yapılabilir. Erkeklerde penis ve anüs kanseri gelişimini engellemektedir. Bu nedenle yapılması önerilmektedir.

 

Gardasil Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

 

Gardasil aşı sonrası aşı yerinde kızarıklık en sık görülen yan etkidir. Bunun haricinde bazen aşı sonrası bayılmalar yada alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu nedenle gardasil aşı yaptıranların klinikte 10 dakika aşı sonrası beklemeleri uygun olacaktır. Detaylı bilgi için aşağıda verdiğimiz prospektüs bilgilerini okuyunuz.

 

Gardasil Aşı Kaç Doz Yapılır?

 

Gardasil aşı 3 doz şeklinde yapılır. İlk dozdan 2 ay sonra ikinci doz, ikinci dozdan 4 ay sonra ise üçüncü doz yapılmalıdır.

Gardasil 9 Türkiye'de var mı?

Gardasil 9 aşısı, içerisinde 9 adet kanser yapan hpv tipini içeren gardasil tipidir. Gardasil 4 lü aşı Türkiye’de uygulanmakta ve gittikçe toplumun bilinçlenmesiyle birlikte aşı uygulaması artmaktadır. Hastalar sıklıkla “Gardasil 9 Türkiye’de var mı” diye sormaktadır. Gardasil 9 lu aşı 05.01.2023 tarihi itibariyle ülkemize gelmiştir. Tek doz fiyatı Temmuz ayına kadar 2400 - 3000 tl arasında yapılmaktaydı. Ancak %30 civarında gelen zamla beraber Ankara'da tek doz hpv aşısı fiyat uygulaması 3300 - 4000 tl arasında yapılmaktadır.

Gardasil 9 Hangi Ülkelerde Var?

Gardasil 9 lu aşı Avrupa ve Amerika ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde 9-26 yaş arasında sosyal güvenlik kurumunun ödeme kapsamındadır. 27 yaş ve sonrasında ise hastalar kendileri aşı masrafını karşılamaktadır.

Gardasil 9 Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek?

Gardasil 9 lu aşı 05.01.2023 tarihi itibariyle ülkemize gelmiştir. Tek doz fiyatı şu anda 3000 - 4000 tl arasında yapılmaktadır.

 

Gardasil Aşı Fiyatı Ne Kadardır? Hpv Aşısı Devlet Karşılıyormu?

 

Hpv aşısını maalesef devlet karşılamıyor. Gardasil 4 aşısının eczane satış fiyatı 2325 TL, Gardasil 9 aşısının satış fiyatı ise 3225 TL'dir.  Gardasil 4 lü aşı fiyatı 2024, 2500 – 3000 tl arasında yapılmaktadır. Gardasil 9 lu aşı ise 3300 - 4000 tl arasında yapılmaya başlanmıştır. Hpv aşısı Ankara fiyatları  yapıldığı yere göre değişiklik göstermektedir. Hpv aşısı gardasil fiyatı Ankara 2024 için bizi arayınız. Kliniğimizde uygun fiyatlarla Gardasil aşısını yaptırabilirsiniz. Rahim ağzı kanseri aşısı fiyatı 2024 yılında %30 oranında zamlanmıştır.

 

Cervarix aşı fiyatı 2024 yılında yapıldığı kliniğe göre değişmektedir. Kliniğimizde Cervarix aşı yapılmamaktadır. Cervarix aşı fiyatı elbette daha düşüktür. Ancak bu aşı Türkiye'de bulunmamamaktadır. Çünkü Cervarix aşısı sadece kanseri önlemekte, genital siğiller için herhangi bir faydası olmamaktadır. 

 

Gardasil aşı prospektüs bilgileri aşağıda verilmiştir.

 

 

 

GARDASIL® 0.5 mL IM 
Enjeksiyon İçin Süspansiyon İçeren Kullanıma Hazır Enjektör
[Quadrivalent Human Papillomavirüs (Tip 6, 11, 16, 18) Rekombinant Aşı]

KLİNİK ÖZELLİKLER
Terapötik Endikasyonlar
GARDASIL® aşının hedeflediği 9-26 yaşları arasındaki kız ve kadınlarda Human Papillomavirüs (HPV) 6, 11, 16 ve 18 tiplerinin neden olduğu hastalıkların önlenmesinde endikedir. En birincil endikasyonu elbette rahim ağzı kanserinin önlenmesidir. İlk üretildiğinde bu aşılar rahim ağzı kanseri aşısı ismiyle kadınlar için üretilmiştir.

GARDASIL®, HPV 16 ve 18’in neden olduğu aşağıdaki durumların önlenmesinde endikedir:
• Servikal kanser (rahim ağzı kanseri)
• Servikal adenokarsinoma in situ (AIS) 
• Servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) evre 2 ve evre 3
• Vulvar intraepitelyal neoplazi (VIN) evre 2 ve evre 3
• Vajinal intraepitelyal neoplazi (VaIN) evre 2 ve evre 3

GARDASIL®, HPV 6, 11, 16 ve 18’in neden olduğu aşağıdaki durumların önlenmesinde endikedir:
• Servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) evre 1
• Genital siğiller (kondiloma akuminata)
• HPV enfeksiyonu

Pozoloji ve Uygulama Şekli
GARDASIL® 9-26 yaşları arasındaki kız ve kadınlar için önerilmektedir.

Dozaj
GARDASIL® aşağıdaki takvime göre 0.5 mL’lik 3 ayrı doz şeklinde intramüsküler (kas içine) olarak uygulanmalıdır:
Birinci doz: Belirlenen tarihte
İkinci doz: Birinci dozdan 2 ay sonra
Üçüncü doz: Birinci dozdan 6 ay sonra

Kişilerin 0, 2 ve 6. aydaki aşılama takvimine bağlı kalmaları önerilir. Ancak klinik çalışmalarda etkinlik 1 yıllık dönemde 3 dozun tümünü almış bireylerde gösterilmiştir. Alternatif aşılama takvimi gerekirse, ikinci doz birinci dozdan en az 1 ay sonra, üçüncü doz ise ikinci dozdan en az 3 ay sonra uygulanmalıdır.

Uygulama Şekli
GARDASIL® üst kolun deltoid bölgesine veya uyluğun üst yan tarafına intramüsküler (kas içine) olarak uygulanmalıdır.

GARDASIL® intravasküler yolla enjekte edilmemelidir. Subkutan ve intradermal uygulama yolları ile çalışma yapılmadığından önerilmemektedir.

bottom of page