top of page

Hpv Testi Ankara, Fiyatları 2024

 
hpv testi fiyatı ankara 2023

Hpv testi nedir? HPV testi nasıl yapılır?

Hpv testi, kişide hpv virüsünün varlığını iccelemek amacıyla yapılan bir testtir. Kadınlarda hpv testi 30 yaşından sonra yapılmalıdır. Basit bir jinekolojik muayene sırasında alınır. Erkeklerde hpv testi ise ya mevcut siğillerden yada üretral sürüntü şeklinde alınır. Hpv testi Ankaradaki kliniğimizde yapılmaktadır.

Hpv virüsü nedir?

 

Hpv virüsü (Human Papilloma Virüs ) cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biridir. Hpv virüsü kadın ve erkek genital organları, anüs, ağız, boğaz ve diğer mukozal bölgeleri tutarak, bu bölgelerde kansere neden olabilmektedir. Özellikle rahim ağzı kanserinin neredeyse tümünde (%99,7) Hpv virüsü tesbit edilmektedir.

Rahim ağzı kanseri tüm dünya kadınları arasında meme ve rahim içi kanserinden sonra görülen en sık 3. kanser türüdür. Hpv virüsü rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tamamında en önemli nedendir. 15-49 yaş arasındaki her 4 kişiden 3’ünün hayatının herhangi bir döneminde Hpv enfeksiyonu geçirdiği bildirilmiştir. Amerika'da bugüne kadar 20 milyon Hpv vakası tanımlanmış olup bu sayıya her yıl bir milyon yeni hasta eklenmektedir. 250.000 kadın her yıl rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bir kadının 50 yaşına kadar Hpv enfeksiyonuna yakalanma riski %80’dir. Hpv virüsü, rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık %100’ünden, anüs kanserlerin %80-90’ından, vajen kanserlerin %60’ından ve penis kanseri olgularının %30-40’ından sorumludur. Bu veriler göz önüne alındığında, Hpv’nin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu ortaya çıkar. Bugüne kadar enfeksiyona neden olan 120'den fazla Hpv tipi tanımlanmıştır. Bu tiplerden özellikle Hpv 16 ve Hpv 18 serviks kanseri gelişimi açısından en riskli Hpv tipleridir.

Hpv testi nedir? HPV testi nasıl yapılır?

 

Hpv virüsü 50-55 nm boyutunda, küçük bir DNA virüsü olup papovavirida ailesinin bir üyesidir. Cildin çok katlı yassı epitelini ve müköz membranları enfekte eden viral bir ajandır. Kanser gelişim sürecinde viral DNA konak hücre DNA’sına entegre olmaktadır. Tümör supresör proteinleri inaktive eden E6 ve E7 onkoproteinleri, Hpv 16 ve 18 gibi yüksek riskli genotiplerde saptanmış olup malignitenin ortaya çıkmasına neden olmaktadırlar.

Hpv virüslerinin bir kısmı rahim ağrı kanserine, bir kısmı ise genital siğillere neden olmaktadır. Hpv tarama testi ile Hpv virüsleri tiplendirilir.

Kanser yapıcı etkileri düşük olan HPV tipleri: 6, 11, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81.

Kanser yapıcı etkileri yüksek olan HPV tipleri: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82.

Kanser yapıcı etkisi yüksek olan Hpv tiplerinden 16 ve 18 rahim ağrı kanseri öncüsü lezyonlarının %52’sinden ve rahim ağrı kanserlerinin ise %77’sinden sorumlu iken, Hpv 6 ve 11 ise genital siğillerin %90’ından sorumludur.

Hpv testi çoğunluklar Hibrid Capture II dediğimiz yöntemle bakılmaktadır. Bu test için öncelikle muayene sırasında rahim ağzından bir sürüntü örneği alınır. Bu sürüntü örneği özel bir solüsyon içerisinde laboratuvara gönderilir. Hpv virüsü bu sürüntüdeki hücrelerden ayrıştırılarak çoğaltılır ve DNA sı incelenir. Pozitif sonuç verenlerde tiplendirmesi yapılır. Hpv testi sonuçları dökümante edilir.

Hpv Testi Ne Zaman Yapılır?

Hpv testi 30 yaşını geçmiş tüm kadınlarda tarama testi olarak yapılmalıdır. 30 yaşını geçmemiş, ancak genital siğili olan cinsel aktif kadınlarda da yapılabilir. Bazen erkeklerde yaygın siğilleri olanlarda hastalar tiplendirme amacıyla test isteyebilir. Özellikle karşı cinse bulaştırıcılık açısından kanser yapan tiplerin varlığı bu erkeklerde araştırılabilir.

 

Hpv testi nerede yapılır?

 

Hpv testi  özel hastanelerde, devlet hastanelerinde yapılabildiği gibi özel muayenehanelerde de yapılabilmaktedir. Hpv testi Ankaradaki muayenehanelerde yapılmaktadır. Alınan test örneği anlaşmalı olduğumuz laboratuvarlara gönderilerek çalışılmaktadır. Hpv testi fiyatları 1000-2000 tl arasında değişmektedir. Bakılacak Hpv virüsü sayısına göre fiyat değişiklik göstermektedir.

Erkeklerde Hpv virüsü testi nasıl yapılır?

Hpv virüsü erkekte üretmek kadınlara göre daha zordur. Hpv testi erkeklerde mevcut olan siğillerden örnek alınarak çalışılır. En ideal yöntem budur. Üretral sürüntü alınarak yada idrardan da çalışılabileceği söylenmekle birlikte bu yöntemlerle hpv virüsünün elde edilebilme oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle yanlış sonuçlar oluşabilir.

HPV testi erkekler yaptırmalı mıdır?

Hpv testi erkekler tarafından da yapılmalıdır. Hpv virüsü erkeklerde genital siğillerin yanında aynı zamanda penis kanseri yada anüs kanseri gibi malign hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle genital siğil nedeniyle başvuran erkeklerde hpv testi yapılmalıdır.

HPV testi yaş aralığı var mıdır?

Hpv testi kadınlarda 30 yaşından sonra yapılması önerilmektedir. 30 yaşından önce pekçok bayanda hpv virüsü tesbit edilebildiğinden 30 yaşından sonra bakılması hem işlem maliyetini azaltacak hemde gereksiz cerrahi müdahaleleri önleyecektir. Erkeklerde herhangi bir yaş sınırı yoktur. Siğil problemi olan erkeklerde yapılması önerilebilir.

HPV testi sağlık ocağında yapılır mı?

Hpv testi sağlık ocağında yapılmaz. Hpv testini KETEM adı verilen sağlık bakanlığına bağlı merkezlerde yaptırabilirsiniz.

HPV testi acıtır mı?

Hpv testi normal jinekolojik muayene sırasında yumuşak fırçalar ile alınır. Hasta bundan dolayı herhangi bir ağrı hissetmez. Hpv testinin rahimden parça alınması ile herhangi bir bağlantısı yoktur.

HPV testi sonuçları nasıl yorumlanır?

Hpv testi sonuçlarının değerlendirmesi testin yapıldığı yere göre değişebilir. KETEM adı verilen kurumlarda sadece yüksek riskli hpv dediğimiz kansere neden olabilen hpv tipleri çalışılırken, siğile neden olan düşük riskli hpv tipleri çalışılmaz. Bu raporda belirtilir. Ancak özel laboratuvarlarda yapılan hpv testlerinde 24-48 adet hpv tipi çalışılabilmektedir. Hpv testinin pozitif gelmesi durumunda hpv genotiplendirmesi yapılması gerekmektedir.

HPV testi yapan hastaneler Ankara da hangileridir?

Hpv testi Ankarada pekçok kadın doğum muayenehanesinde ve özel hastanelerde yapılabilmektedir. Hpv testini Ankarada uygun fiyatlarla kliniğimizde yaptırabilirsiniz.  

HPV testi yapan devlet hastaneleri Ankara da hangileridir?

Hpv testi yapan devlet hastaneleri Ankarada oldukça fazladır. Tüm develet hastanelerinde yaptırmanız mümkündür. Ancak sıklıkla KETEM adı verilen  kurumlarda yapılmaktadır.

Hpv testi fiyatı Ankara nasıldır?

Hpv testi fiyatı Ankarada oldukça farklıdır. Özel muayenehanelerde ya da özel hastanede hpv testini yaptırabilirsiniz. Özel hastane hpv testi ücretleri Çukurambar bölgesinde oldukça farklılık arzeder. Hpv testinin yapıldığı yere ve çalışılan hpv tip sayısına göre fiyatlar farklılık gösterebilir. Ankara hpv testi ücretleri 1000-2000 tl arasında değişmektedir. Kliniğimizde 49 tip hpv virüsünü içeren hpv testi çalışılmaktadır. Ankara hpv testi fiyatları 2024 için bize ulaşabilir ve hpv testinizi uygun fiyatlara kliniğimizde yaptırabilirsiniz.

Aşağıdaki videomuzu izleyiniz...

 
bottom of page