top of page

Elde Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 28 Ara 2023


elde çıkan siğil, el ve avuç içi siğili tedavisi
Elde ve Avuç İçinde Çıkan Siğil Tedavisi

Elde Siğil Nedir?


Elde Siğil, genellikle avuç içi ve parmaklarda ortaya çıkan genellikle nasır gibi sert yapılardır. Bu sert büyüme vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Gündelik temaslar yoluyla bulaşırlar, bu yüzden en çok eller, parmaklar, yüz ve ayaklarda görülürler.


Elde Siğil Neden Çıkar?


Siğiller insan papilloma virüslerinden (HPV) oluşur. 200'den fazla HPV türü vardır ve bu virüslerin yalnızca bir kısmı siğile neden olur. Eller insanların dış dünyaya açılan kapılarıdır. Ellerde oluşacak sıyrıklar ve tahribatlar nedeniyle hpv virüsü bulaşma olasılığı artar.


Elde Çıkan Siğil Belirtileri Nelerdir?


Elde çıkan siğil belirtileri genellikle ciltte oluşan kabarık yada düz olabilen sert lezyonlardır. Tedavi edilmediği müddetçe genellikle giderek büyür ve daha da sertleşir. Genellikle avuç içinde ve parmaklarda olur. El parmağında siğil çok daha yaygın olmaktadır.


Eldeki Siğil Nasıl Geçer?


Eldeki siğil bazen kendiliğinden geçebilir. Hastaların pek çoğu öncelikle evde siğil tedavisi yapmaya çalışırlar. El siğil kremi kullanarak tedavi etmeyi denerler. Bunların bir kısmı başarılı olurken bir kısmında başarı elde edilemez. Ayrıca el siğillerinde tedavi süreci oldukça uzun olmaktadır. Çünkü bu siğiller tedaviye dirençli olabilir.

Ancak bu bekleme zarfında bazen siğiller sayıca artabilir. Bekleme süresinde bazı siğiller daha da büyür ve nasır gib sert bir hale gelebilir. Bu taktirde tedavisi oldukça zor olur. Eldeki siğillere kesin çözüm şeklinde sunulan pekçok ilaç vardır. Ancak bunların büyük çoğunluğu maalesef tedavide etkili olmamaktadır. Bu nedenle elde siğil tesbit edildiği zaman kendiliğinden geçmesini beklemek, el siğil kremi veya eldeki siğil için ilaç

kullanmak yerine profesyonel bir yardım almak daha akıllıca olacaktır.


Eldeki Siğil Görüntüleri
Eldeki Siğil Görüntüleri

Ellerde Siğil


El ve parmaklar özellikle enfeksiyonlara karşı hassastır. Bu alanlarda ortaya çıkan birkaç siğil tipi vardır. Hangi tür siğiliniz olduğunu bilmek, onu tedavi etmenize yardımcı olabilir. Parmaklarınızda bulabileceğiniz en olası türler şunlardır:

 • Kombine siğiller

Bu, ellerinizin ve parmaklarınızın arkasına geçme ihtimaliniz çok yüksektir. Haşhaş tohumu gibi çok küçüğünden bezelye ebadına kadar değişirler. Yaygın siğiller sert, pullu bir dokuya sahiptir ve dokunması zordur. Rengi değişir ve beyaz, pembe, gri veya cilt renginde olabilir. Bazen siyah noktalara benzeyen küçük pıhtılaşmış kan damarları ortak siğillerde görülebilir.

 • Kasap siğilleri

Bu siğiller genel siğiller gibi görünür ve tarihsel olarak çiğ et ve balıkları eldiven kullanmadan düzenli olarak kullanan insanlarda bulunur, bu nedenle adıdır. Bu siğillere neden olan virüsün doğal olarak hayvanlarda bulunup bulunmadığı veya ham hayvansal ürünlerin insanların virüsü birbirine aktarması için iyi bir kanal olup olmadığı bilinmemektedir.

 • Düz siğiller

Yüzde en sık görülen yassı siğiller, ellerin ve alt kolların sırtlarında oluşabilecek başka bir siğil türüdür. Boyutları çok küçüktür. Düz siğiller birçok küçük iğne başlığına benzeyen küçük-büyük kümeler halinde ortaya çıkabilir. Bu siğil tipleri dokunmalara karşı pürüzsüz, düz ve hafifçe kabarık olabilir. Ten rengi, pembemsi veya sarımsı kahverengi renkte olabilirler.

 • Palmar siğiller

Palmar siğilleri en çok ayaklarda bulunan siğillerden kaynaklanır. Bu siğiller bir küme şeklinde ortaya çıkarsa, mozaik siğiller olarak adlandırılır. Palmar siğiller bazen ağrı yapabilir. Genellikle bir bezelye büyüklüğündedir ve ten renginden pembeye veya koyu kahverengiye kadar rengi değişebilir.

 • Tırnak Altı ve Tırnak Kenarı siğilleri

Tırnak kenarı ve tırnak altı siğilleri genellikle haşhaş tohumu büyüklüğünde, küçük başlar, ancak büyür. Bu siğiller de yayılma eğiliminde olup kümeler oluşturur. Tırnaklarını ve tırnak kenarlarını yiyen insanlarda ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.


Eğer tedavi edilmezse, bu siğiller tırnak yatağının altına yayılarak mantar enfeksiyonu ve kalıcı hasara neden olabilir. Tırnak altı ve tırnak çevresi siğiller çıkarmak için profesyonel tedavi gerektirir ve diğer siğil türlerine göre tedavi edilmesi daha zor olabilir.


Eldeki Siğiller Bulaşıcı mıdır?


Eldeki siğiller bulaşıcı olabilir. Bu nedenle elde siğili olanlarla çok sık tokalaşmamak yerinde olacaktır. Ancak hemen tokalaşınca siğil bulaşacak gibi bir evhama kapılmak ve hayatı kendiniz için zorlaştırmakta doğru olmaz.


Elde Siğil Kaşınır mı?


Elde siğil kaşıntı yapabilir. Aynı zamanda özellikle büyüyen siğillerde ağrı fazla olabilir. Bu nedenle elde siğil tedavisini çok geciktirmemek mantıklı olacaktır.


Eldeki Siğil Resimleri
Eldeki Siğil Resimleri

Eldeki Siğil Kanser Yapar Mı?


Eldeki siğil yapan hpv tipleri genellikle kanser yapmayan hpv tipleridir. Bu nedenle eldeki siğillerin kanser yapması çok olası değildir. Hiçbir zaman risk elbette sıfır değildir. Ancak eldeki siğillerden kanser gelişmesi çok görülen bir durum değildir.


Elde Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?


Elde siğil tedavisi için birçok farklı teknik vardır. Siğiller de hiçbir tedavi görmeden kendi başlarına temizlenebilir, ancak bu aylar veya yıllar sürebilir. Çocuklarda siğiller, yetişkinlerdeki siğillerden daha kolay dağılma eğilimindedir.


Bir siğilin kendiliğinden iyileşmesine izin verirseniz, dokunmamaya çalışın. Bu, virüsü vücudunuzun diğer bölümlerine veya diğer insanlara yayabilir.


Nasıl çıkarıldıklarına bakılmaksızın, siğiller gittikten sonra tekrar ortaya çıkabilir.


Siğil tedavisi için en iyi tedavi yöntemi, kısmen sahip olduğunuz siğil tipine göre belirlenir. Siğil tedavisinde etkili olan birçok profesyonel ve evde kullanabileceğiniz ilaç vardır.


Eldeki Siğiller İçin Bitkisel Çözüm


Ellerin ve parmakların sırtındaki sık görülen siğiller sıklıkla evde tedavi edilebilir. Evde siğil temizliği için sizlere yedi seçenek sunuyoruz. Ancak bu tedaviler etkinliği kesin olarak kanıtlanmış tedaviler değildir. Eldeki siğillerde erken dönemde faydası olmakla birlikte sertleşmiş siğillerde çok etkili tedaviler değildir.

 • Salisilik asit

Salisilik asit en etkili topikal siğil çıkarma tedavisi olabilir. Konsantre sıvı, jel veya yapışkan ped de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde mevcuttur. Kullanmadan önce, kullanmanız gereken salisilik asidin türü ve gücü hakkında doktorunuzla mutlaka konuşunuz.


En iyi sonucu almak için siğilinizi önce 10 -15 dakika ılık suda bekletip yumuşatın. Daha sonra, bir tırnak törpüsü veya ponza taşı kullanarak ölü deriyi üstünden alın. Sonra, salisilik asidi doktorunuzun talimatına göre uygulayın.


Siğilin düşmesi birkaç hafta sürebilir. Cildiniz tahriş olmuş, şişmiş veya ağrılıysa salisilik asit kullanmayı bırakın.

 • Koli bandı tıkanması

Alışılmadık gelebilir, ancak koli bandı ellerde ve parmaklarda siğilleri gidermede etkili olabilir. Birkaç hafta boyunca siğili, tabaka tabaka kaldırarak etki gösterir.


Siğillerinize küçük bir koli bandı yerleştirin ve 3-6 gün boyunca yerinde bırakın. Bandı çıkarın ve siğilleri bir tırnak törpüsü veya ponza taşıyla yavaşça kazıyın ve yaklaşık on iki saat boyunca havaya maruz bırakın. Koli bandını tekrar uygulayın ve siğil tamamen gidene kadar bu işlemi tekrarlayın.

 • Elma sirkesi

Elma sirkesi, siğilden kurtulmaya yardımcı olabilecek hafif bir asittir. İki birim elma sirkesi ve bir birim su karışımı hazırlayın. Karışım içinde bir pamuk topu ıslatın ve siğile uygulayın. Gece boyunca bantlayın veya bandajlayın. Siğil gidene kadar her gece tekrarlayın.

 • Limon suyu

Limon suyu her zaman kullanmadan önce seyreltilmelidir. Metod elma sirkesine benzer.

 • Sarımsak özü

Sarımsak, allium sativum olarak adlandırdığı bir bileşik sayesinde antiviral özellikler içerir. Ezilmiş sarımsakları doğrudan siğil üzerine yerleştirin ve üzerini örtün. Siğil gidene kadar her gün tekrar uygulayın.

 • Oje Kullanımı

Siğili kurutarak etki gösterdiği düşünülmektedir. Siğili iki hafta boyunca her gün temiz bir oje ile boyamayı deneyin.


Profesyonel Siğil Tedavisi


Parmaklarda veya ellerde bazı siğiller profesyonel tedavi gerektirebilir. Elinizde birçok siğil varsa, bunları kendi başınıza tedavi etmek zor olabilir. Tırnak çevresi ve tırnak altı siğiller her zaman doktor tarafından muayene edilmelidir.


İşte beş profesyonel siğil kaldırma seçeneği:

 • İmmünoterapi

Doktorunuz Candida gibi antijenleri siğile bağışıklık reaksiyonu oluşturmak için siğile enjekte edebilir. Rahatsızlık, şişme ve kızarıklık oluşabilir.

 • Elektrokoter ve küretaj

Bu işlem lokal anestezi altında yapılır. Siğile elektrik akımı göndererek kan akımını keser. Doktorunuz daha sonra siğilden kurtulabilir.

 • Cantharidin

Cantharidin siğil altında bir kabarcık oluşmasına neden olan bir kimyasaldır. Siğil üzerine sürülür ve birkaç saat boyunca nüfuz etmeye bırakılır. Daha sonra doktorunuz siğili çıkarmak için müdahale edebilir. Bu tedavi bazı insanlar için acı verici olabilir.

 • Kriyoterapi

Kriyoterapi, siğile enjekte edilen veya siğil üzerine uygulanan sıvı azot tedavisidir. Bu tedavi bazen salisilik asit tedavisi ile birlikte yapılır.

 • Lazer Tedavisi

Lazerle siğil tedavisinde, siğildeki kan damarlarını ve hücrelerin suyu buharlaştırılır. Bu, dokuyu öldürür ve siğilin düşmesine neden olur. Skar dokusu oluşabilir.


Hamilelikte Elde Siğil Tedavisi Olur mu?


Hamilelikte elde siğil tedavisi açısından herhangi bir sakınca yoktur. Hamilelikte asit tedavisi, dondurma tedavisi, yakma tedavisi yada lazer tedavisi elde siğil tedavisi amacıyla rahatlıkla kullanılabilir.


Eldeki Siğil Genital Bölgeye Bulaşır Mı?


Eldeki siğilleri oluşturan hpv tipleri genital siğili oluşturan hpv tiplerinden farklıdır. Elbette elde siğili olan bir kişi genital bölgeyi tahriş edecek şekilde kaşırsa teorik olarak eldeki siğilin genital bölgeye bulaşma şansı mevcuttur. Bu nedenle mutlaka bu kişiler bu konularda dikkatli olmalı, siğiller çoğalmadan ya da büyümeden, başka bölgelere bulaşmadan tedavi olmalıdır.


Ellerinizdeki Siğilleri Önlemek İçin Öneriler


Elleriniz sürekli etrafınızdaki dünyayı dokunarak deneyimliyor. Bu onları siğillere neden olan HPV virüsleriyle temas ettirebilir.


Siğiller ılık ve nemli yerlerde daha çok büyür. Siğillere neden olan virüsler vücudun dışında da yaşayabilir, bu yüzden bunları spor salonları ve duşlar gibi ortak yüzeylerden alabiliriz.


Bir siğil virüsüne maruz kalmak ya da biriyle temasa geçmek, siğile yakalanacağınız anlamına gelmez. Kesikler ve sıyrıklar gibi cildinizde oluşan yaralarda hpv virüsüne maruz kalma ihtimaliniz daha yüksektir.


Siğilleri önlemeye yardımcı olabileceğiniz bazı yollar:

 • Diğer insanlardaki ve sizin diğer bölgelerdeki siğillere dokunmaktan kaçının.

 • Ellerinizdeki küçük kesik veya sıyrıkları örtün.

 • Ellerini temiz tutun.

 • Toplu taşıma araçları gibi kalabalık alanlarda sağlıklı alışkanlıkların sürdürülmesi oldukça önemli.

 • Tırnaklarınızı veya etrafındaki dokuları ısırmaktan kaçının.

 • Halka açık duşlarda ve havuzlarda ayakkabı veya sandalet giyin.

 • Eğer sizde siğil görürseniz, yayılmasını önlemek için hemen tedavi edin.


Elde Siğil Tedavisi Ankara Fiyatları 2024 Nasıldır?


Elde siğil tedavisi fiyatları Ankara da işlemin yapıldığı merkeze göre değişir. Siğilin yaygınlığına göre fiyat artmaktadır. Siğil tedavisi fiyatları Ankara da siğillerin yerine, boyutuna ve yoğunluğuna 2000 - 10000 tl arasında değişmektedir. Ankara siğil tedavisi ücretleri için bize 0312 285 85 88 den her zaman ulaşabilirsiniz.


Elde Siğil, HPV virüslerinden kaynaklanır ve özellikle cildinizde oluşacak tahribatlar nedeniyle temas yoluyla daha rahat bulaşır. Hpv virüslerine maruz kalmak otomatik olarak siğil gelişeceği anlamına gelmez. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde siğile oluşma olasılığı daha yüksektir. Bağışıklık sisteminiz güçlü ise Hpv virüsünün bulaşmasını engelleyebilir. Bulaşsa dahi virüsün vücuttan temizlenmesi için güçlü bir bağışıklık sistemi şarttır.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page