top of page

Kasıkta Siğil Tedavisi Ankara 

kasıkta siğil tedavisi ankara

Kasıkta siğil nedir?

Kasıkta siğil, hpv virüsüne bağlı olarak kadında vajen dışındaki üst bölgelerde, erkekte penisin dışındaki üst bölgelerde oluşan siğillerdir.  Basit bir muayene ile tesbit edilebilir. Kasık siğilini çoğu kez hasta kendisi çok çabuk fark eder ve muayeneye gelir. Bu nedenle kısa sürede tedavi edilebilir. Kasıkta siğil olanlarda siğil yakma, siğil dondurma, ilaçla siğil tedavisi yada lazerle ilaç tedavisi yöntemlerinden herhangi biri uygulanabilir.

Kasıkta siğil neden çıkar?


Kasıkta siğil genellikle cinsel ilişki ile Hpv virüsünün bulaşması yoluyla oluşur. Ortak kullanılan iç çamaşırları, klozetler yada kozmetik malzemelerinden de bulaşabileceği söylenmekle birlikte isbatlanamamıştır. Kasık bölgesinin traş edilmesi ile mevcut kasık siğili daha da artabilir. Elle koparılması yada kaşınması da tahriş yoluyla daha da artmasına neden olabilir.

Kasıkta siğil belirtileri nelerdir? 


Kasıkta siğil belirtileri oldukça belirgindir. Kasık bölgesinde ciltten kabarık yada yüzeyel, kahverengi yada daha farklı renklerde çıkıntılı lezyonlar oluşur. Hastalar bazen kasık siğilini et beni ile karıştırabilir. Bu nedenle şüpheli durumlarda muayene olmakta fayda vardır.

Kasıkta siğil nasıl geçer?


Kasıkta siğil bazen kendiliğinden geçebilir. Özellikle immün sistemi güçlü olan kişilerde siğiller hiçbir tedavi uygulamadan kaybolabilir. Ancak beklerken çoğalma ihtimali de mevcuttur. Bu nedenle kasık siğili olanların beklemektense direkt olarak tedavi yoluna gitmeleri daha mantıklıdır.

Kasıkta siğil ağrı yapar mı?


Kasık siğili tek başına ağrı yapmaz. Kişi tarafından travmatize edilecek olursa ağrı olabilir.

Kasıkta siğil tehlikelimidir?

 

Kasık siğili genellikle kansere neden olmaz. Çünkü genital siğillerin büyük çoğunluğu  hpv 6 ve hpv 11 ile oluşmaktadır. Bu hpv tipleri kanserojen değildir. Ancak normalden büyük, kötü görünümlü yada şeklinde anormallik olan siğillerden biyopsi yapılması akıllıca olacaktır.

Erkeklerde kasıkta siğil nasıl olur?


Erkekte kasıkta siğil bazen oldukça yaygın olabilir. Cinsel birliktelikte kondom dahi kullanılsa kasık siğili oluşabilir. Çünkü kondom hpv virüsüne karşı tam koruma sağlamaz. Erkeklerde kasık bölgesinde siğil olduğunda tedavi edilmezse diğer bölgelerede yayılabilir. Bu nedenle erkekte genital siğil tedavisine vakit kaybetmeden başlanması akıllıca olacaktır.

Kasıkta siğil için hangi doktora gidilmelidir?

 

Kasık bölgesinde siğil olan kadınların bir kadın doğum uzmanına görünmeleri daha uygun olacaktır. Cildiye uzmanları yada plastik cerrahi uzmanları da dış genital bölgedeki siğilleri tedavi edebilirler ancak vajendeki yada rahim ağzındaki siğiller konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayabilirler. Bu nedenle öncelikle vajinadaki siğillerde tedavi öncesi tam bir değerlendirme için kadın doğum uzmanı tarafından hastanın muayene edilmesi şarttır. Erkekte kasık siğili varsa eşi ile birlikte bu konuda tecrübeli bir kadın doğum uzmanına, cildiye yada plastik cerrahi uzmanına başvurabilir.

Kasıkta siğil tedavisi

 

Genital siğil tedavisi için pek çok alternatif mevcuttur. Kasık siğili ilaçları ile tedavi edilebileceği gibi siğil yaktırma, siğil dondurma yada lazerle siğil tedavisi uygulanabilir. Kasık siğili ilaçları uzun süre kullanılmalıdır. Buna rağmen başarı oranı diğer tedavi yöntemlerine göre oldukça düşüktür. Ayrıca siğilin dışına taşırılacak olursa normal cilt bölgesindede hasara neden olabilir. Öncelikli tedavimiz tıbbi yöntemlerle siğillerin yakılması yada dondurulması yolu ile tedavi olmalıdır. Kasık siğili bitkisel tedavisi için değişik uygulamalar önerilmekte birlikte bunların bilimsel olarak kanıtlanmış bir değeri yoktur.

Kasık siğili bitkisel tedavisi

 

Kasık siğili bitkisel tedavi şeklinde tarif edilen pekçok uygulama mevcuttur. Siğilde elma sirkesi ve limon gibi pekçok yöntem internet ortamında bulabilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri etkili bir çözüm değildir. Bu nedenle bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi yöntemleri varken bitkisel tedavi yöntemleriyle vakit kaybetmeyiniz.

Kasıkta siğil ameliyatı nasıl yapılır?

 

Kasıkta siğil tedavisinde genellikle ameliyat gerekmez. Kasıkta siğil ameliyatı özellikle kasık bölgesinde çok yaygın ve büyük siğillerde gerekebilir. Siğilin yoğun olduğu bölge ince bir tabaka şeklinde çıkarılır.

Ankara kasıkta siğil tedavisi fiyatları nasıldır?

 

Kasıkta siğil tedavisi fiyatları  Ankarada siğillerin yoğunluğuna, işlem şekline (siğil yakma yada siğil dondurma)  ve işlemin yapılacağı kliniğe göre değişir. Kasıkta siğil tedavisi Ankara fiyatları siğillerin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte 2000 – 10.000 tl arasında değişmektedir. Ankara kasıkta siğil tedavisi fiyatları için bize 0312 285 85 88 nolu telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

bottom of page