top of page

SİĞİL İLACI ASİT TEDAVİSİ ANKARA

siğil ilacı asit tedavisi ankara

Siğil İlacı Asit Tedavisi nedir?

Siğil ilacı asit tedavisi, değişik derecelerde hazırlanmış asit solüsyonları ile siğillerin yakılması işlemidir. Siğil ilacı asit tedavisinde en çok kullanılan ilaç asetik asittir. İstenilen yoğunluklarda eczaneler tarafından hazırlanmaktadır. Bunların yanında formik asit, fusidik asit, asetilsalisilik asit gibi maddeler de siğil tedavisinde kullanılmaktadır.

Siğil İlacı Asit Tedavisi nasıl yapılır?

 

Siğil ilacı asit tedavisinde kullanılan asit maddeler dikkatli bir şekilde siğillerin üzerine tatbik edilir. Bu ilaçlar genellikle sağlam deriye yada mukozalara değdirilmemelidir. Aksi halde sağlam dokuyada zarar verecektir. Asit tedavisi ile siğile uygulanan asit madde hücreler tarafından emilir ve hücreler parçalanır. Bu şekilde siğil tedavisi yapılmış olur. Siğil asit tedavisi ile yeterince sonuç elde edilemeyenlerde siğil yaktırma tedavisi, siğil dondurma tedavisi yada lazerle siğil tedavisi yöntemlerinden birine geçilmesi gerekecektir. 

Siğil İlacı Asit Tedavisinde neler kullanılır?

Siğil asit tedavisinde pekçok ilaç kullanılmaktadır. Bunlarda birkaçından bahsedelim.

- Formik asit: Siğil asit tedavisinde haftada bir kullanılır. Karınca asidi şeklinde de adlandırılmaktadır. Doğrudan siğil tarafından emilir. Siğil yok olduktan sonra genelde çok iz kalmaz. 4-5 seans uygulamak gerekebilir. Ancak bazı hastalarda 12 haftaya kadar süre uzayabilir

 

- Salisilik asit: Bu asit tedavisinin başarı oranı diğerlerine göre daha düşüktür. Daha uzun süreli uygulamalar yapılmasına rağmen bazen tam başarı elde edilemez.

- Trikloreasetik asit: Salisilik asitten daha güçlü bir asittir. Bu nedenle siğil tedavisinde sıklıkla kullanılır. Değişik yoğunluklarda hazırlatılan trikloroasetik asit çözeltisi siğillerin üzerine uygulanır. Sağlam dokuya uygulanmamalıdır. 

Siğil İlacı Asit Tedavisi ile genital siğil tedavisi yapılabilir mi?

 

Siğil ilacı asit tedavisi genital siğil asit tedavisinde de rahatlıkla kullanılır. Vajinal sağlam mukozaya uygulanmamalıdır. Aksi halde normal mukozayı da tahrip edecek, hastada ciddi yanmalara neden olacaktır. Erkeklerde siğil tedavisi amacıyla da asit tedavisi kullanılmaktadır. 

Siğil İlacı Asit tedavisinin yan etkileri nelerdir?

 

Siğil ilacı asit tedavisi sırasında dokularda bir miktar yanma hissedilebilir. Ancak ciddi bir ağrıya neden olmaz. Bu nedenle siğillerin tedavisinde lokal anesteziye bile gerek kalmadan rahatlıkla uygulanabilir. Bunun haricinde belirgin bir yan etkisi yoktur.

Siğil İlacı Asit Tedavisi acıtır mı?

 

Siğil ilacı asit tedavisinde ağrı olmaz. Bu nedenle genel anestezi yada lokla anestezi ihtiyacı olmaz. Rahatlıkla uygulanabilen hasta konforunun yüksek olduğu bir yöntemdir. Ancak birkaç seans uygulanması gerekebilir.

Siğil İlacı Asit Tedavisi sonrası iz kalır mı?

 

Siğil ilacı asit tedavisi ile genelde belirgin iz kalmaz. Hafif bir iz kalabilir. Ancak geniş yüzeylere uygulanacak olursa daha fazla iz kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle siğil dokusunun dışına taşırmamak gereklidir.

Gebelikte Siğil İlacı Asit Tedavisi yapılır mı?

 

Gebelikte siğil ilacı asit tedavisi uygulanabilir. Bu amaçla en çok kullanılan asetilsalisilik asit tedavisidir. Gebelik açısından herhangi bir sakıncası yoktur.

Siğil İlacı Asit Tedavisi fiyatı nasıldır?

 

Ankara siğil ilacı asit tedavisi fiyatları uygulanan kliniğe göre değişebilir. Bu fiyatlar genellikle siğilin yoğunluğuna göre belirlenir.  Ayrıca siğil asit tedavisi yöntemi diğer yöntemlere göre biraz daha zaman alıcıdır. 2000- 10000 tl arasında değişen fiyatlarla siğil asit tedavisi uygulanmaktadır. Genital siğil asit tedavisi fiyatları Ankara için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page