top of page

Vajinada Siğil Neden Olur, Nasıl Geçer?

vajinal siğil tedavisi ankara

Vajinada siğil, hpv virüsüne bağlı olarak dış genital bölgelerde oluşan siğillerin vajen dokusu içinde yada rahim ağzında oluşmasıdır. Bu siğiller jinekolojik muayene ile anlaşılır. Vajinal siğil tedavisi dış genital bölgedeki siğillerden farklı ve benzer yöntemlerle tedavi edilir. Siğillerde yakma, dondurma tedavileri vajinadaki siğiller için de kullanılır.

Vajinada Siğil Neden Olur?

Vajinada siğil HPV virüsüne bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Hpv virüsü cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Cinsel birliktelikle erkekten kadına bulaşma oranları daha yüksektir. Çünkü vajen dokusu hpv virüsünün daha rahat yerleşmesi için oldukça uygun bir ortamdır. Siğil başlangıcı hpv virüsünün bulaşması ile başlar. Zamanla hpv virüsü vajendeki hücrelere yerleşerek siğil gelişimine neden olur. Vajinada siyah siğil yada vajinada beyaz siğil şeklinde değişik boyutlarda yada renklerde siğiller oluşabilir. Cinsel birliktelik dışında ortak havlulardan yada ortak klozetlerden hpv virüsünün bulaşabileceği söylenmekle beraber henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Vajinada Siğil Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Vajinada siğil belirtileri her zaman belirgin olmaz. Genellikle dış genital bölgedeki siğillerle beraber de siğiller olabilir. Bu nedenle siğil şikayetiyle gelen kadınlarda jinekolojik muayene tam olarak yapılmalıdır. Aksi halde vajinal siğiller gözden kaçabilir. Genellikle vajen girişine yakın bölgelerde parmaksı çıkıntılar şeklindedir.

Vajinal Siğil Nasıl Bulaşır?

Vajinal siğiller cinsel birliktelik yoluyla bulaşır. Tam bir birliktelik olması gerekmez. Yüzeyel birliktelik dahi olsa bulaşabilir. Hatta kondomla olan birliktelik bile bulaşmayı tamamen engellemez. Bu nedenle güvenli bir eş olması ve tek eşlilik oldukça önemlidir. Ortak tuvaletlerden, klozetlerden, ortak kullanılan havlu yada kozmetik malzemelerden de bulaşabileceği söylenmektedir. Ancak asıl bulaşma yolu cinsel birlikteliktir.

Vajina Bölgesinde  Siğil Varken İlişkiye Girilir Mi?

Vajinada siğil varken ilişkiye girilebilir. Ancak eşe bulaşma riski olukça yüksektir. Kondom kullanılması dahi bulaşma riskini tamamen ortadan kaldırmaz. Vajende büyük siğilleri olanlarda bazen birliktelik sırasında kanama olabilir. Bu açıdan dikkatli olunmasında fayda vardır. Bu nedenlerden dolayı siğil olanların tedavi yapılana kadar cinsel birlikteliğe ara vermeleri uygun olacaktır.

Vajinada Siğil Nasıl Geçer, Kendiliğinden Geçer Mi?

Vajinal siğiller nadiren kendiliğinden geçebilir. Özellikle immün sistemi güçlü olan kişilerde siğiller hiçbir tedavi uygulamadan kaybolabilir. Ancak vajinada siğil tedavi edilmezse çoğalma ihtimali de mevcuttur. Bu nedenle genital siğil problemi olanların beklemektense direkt olarak tedavi yoluna gitmeleri daha mantıklıdır.

Vajinada Siğil Kaşıntı Yapar Mı ?

Siğil tek başına kaşıntı yapmaz. Ancak bazen vajinada mantar siğille beraber olabilir. Bu durumda mantara bağlı kaşıntı olabilir. Bazen hastalar siğilleri elleriyle koparmaya çalışarak yara oluştururlar. O zaman yara iyileşmesine bağlı olarak hafif bir kaşıntı olabilir.

Vajinada Siğil Ağrı Yapar Mı?

Siğiller tek başına ağrı yapmaz. Hasta tarafından travmatize edilmezse ağrı duyusu pek olmaz. 

Vajinadaki Siğiller Tehlikeli Midir?

Vajinal siğiller genellikle kansere neden olmaz. Çünkü genital siğillerin büyük çoğunluğu  hpv 6 ve hpv 11 ile oluşmaktadır. Bu hpv tipleri kanserojen değildir. Ancak bunların dışında yüzlerce hpv tipi mevcuttur. Aynı zamanda kanserojen olan hpv tipleri de bazen genital siğile neden olabilir yada eş zamanlı olarak bulunabilir. Bu nedenle dikkatli olunmasında fayda vardır.

Vajinadaki Siğiller İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Vajinal siğil tedavisi için kadınların bir kadın doğum uzmanına görünmeleri daha uygun olacaktır. Cildiye uzmanları yada plastik cerrahi uzmanları da dış genital bölgedeki siğilleri tedavi edebilirler ancak vajendeki yada rahim ağzındaki siğiller konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayabilirler. Bu nedenle öncelikle vajinadaki siğillerde tedavi öncesi tam bir değerlendirme için kadın doğum uzmanı tarafından hastanın muayene edilmesi şarttır.

Vajinada Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal siğil tedavisinde farklı tedavi şekilleri kullanılmaktadır. Piyasada satılan vajinal siğil için kremi yada siğil ilacı adı verilen ilaçlar bulunmaktadır. Entelektüel seviyesi yüksek olan hastalarda eğer siğilleri çok yaygın değil ve sadece dış bölgede ise evde kullanmaları için siğil kremi yazılabilir. Ancak siğil ilacını kullanırken dikkatli olmalıdır. Bu siğil ilaçlarından bazıları normal dokularda da tahrişe neden olabilir. Bu nedenle bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene edildikten sonra yine onun takibinde kullanılması oldukça önemlidir. Vajinada siğil bitkisel tedavisi için değişik uygulamalar önerilmekte birlikte bunların bilimsel olarak kanıtlanmış bir değeri yoktur. Ayrıca sadece muayenehanelerde hekimler tarafından kullanılan özel ilaçlar yada yöntemler ile genital siğil yaktırma yada genital siğil dondurma işlemi yapılabilir. Genellikle en çok uygulanan yöntemler değişik sıvılarla siğillerin dondurulması yada değişik ilaçlarla siğillerin yakılması yöntemleridir. İhtiyaç halinde elektrokoter dediğimiz elektrikli mekanik aletler de kullanılmaktadır. Genital siğil kesin çözüm için muhakkak bir kadın doğum uzmanının önerileri doğrultusunda hareket ediniz.

Vajinal Siğillerde Bitkisel Tedavi Var Mıdır?

Vajinal siğil bitkisel tedavi şeklinde tarif edilen pekçok uygulama mevcuttur. Vajinal siğilde elma sirkesi ve limon gibi pekçok yöntem internet ortamında bulabilirsiniz. Ancak siğil için bitkisel çözüm çok etkili bir çözüm değildir. Pek çok vakada etkili olmamakla birlikte yine çok uzun bir tedavi süreci de gerektirmektedir. Bu nedenle bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi yöntemleri varken bitkisel tedavi yöntemleriyle vakit kaybetmemek oldukça önemlidir.

Vajinada Siğil Nasıl Yakılır?

 

Siğil yaktırma ilaçla yada elektrokoter dediğimiz mekanik yöntemlerle yakılabilir. Elektrokoter ile yapılan siğil yakılmasında ağrı daha fazla olacağından özellikle yaygın genital siğil tedavisinde anestezi uygulanması hasta konforu açısından faydalı olacaktır. Ancak ilaçla siğil tedavisinde ağrı hissi olmayacağından anestezi gerekmeksizin kolaylıkla uygulanabilir.

Vajinada Siğil Ameliyatı Var Mıdır?

Siğil tedavisinde genellikle ameliyat gerekmez. Vajinada siğil ameliyatı özellikle genital bölgede çok yaygın ve büyük siğillerde gerekebilir. Çünkü çok yaygın ve büyük olan siğillerde ilaçta tedavi oldukça zor ve uzun sürer. Aynı zamanda normal doku tahrişine oldukça fazla olur. Bu nedenle basit bir işlemle siğillerin yoğun olarak bulunduğu vajinal bölge siğillerle beraber çıkarılır ve tekrar doku kapatılır. Basit bir işlem olup uzun süreli bir anestezi ihtiyacı olmaz.

Ankara Vajinada Siğil Tedavisi Fiyatları Nasıldır?

Vajinal siğil tedavisi fiyatları  Ankarada siğillerin yoğunluğuna, işlem şekline (siğil yakma yada siğil dondurma)  ve işlemin yapılacağı kliniğe göre değişir. Siğil tedavisi Ankara fiyatları siğillerin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte 2000 – 10.000 tl arasında değişmektedir. Ankara tedavi fiyatları için bize 0312 285 85 88 nolu telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Vajinada Siğil Görüntüleri

Siğiller pekçok renkte veya büyüklükte olabilir. Vajinada siğil görselleri internette yoğun olarak mevcuttur.

bottom of page