top of page

Genital Siğiller Nasıl Geçer?

Güncelleme tarihi: 18 Ağu 2023


Genital Siğil Nasıl Geçer
Genital Siğil Nasıl Geçer

İnsan papilloma virüsü (HPV), tüm dünyada cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur. Genital siğiller ise, insan papilloma virüsünün neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bazen kendi başlarına kaybolabilirler, ancak genellikle genital siğiller hızlı bir şekilde çoğalır. Bu nedenle kendi kendine geçmesini beklemektense tedavi yoluna gitmek daha mantıklı bir yaklaşımdır.


Genital siğiller cinsel organların etrafında ten rengi çıkıntılar gibi görünürler ve genellikle yumuşaktırlar. Ancak HPV'li herkes genital siğile sahip değildir. Bazı Hpv tipleri genital siğillere neden olurken, bazı tipleri rahim ağzı kanseri ve penis kanserine neden olmaktadır. Bazı tiplerde ise hiçbir belirti olmayabilir.


Genital Siğil Ne Kadar Sürede Geçer?


Genital siğiller tedavi olmadan nadiren kaybolabilir. Bu süre oldukça uzundur, ancak genellikle 2 yıl içinde Hpv virüsünün vücuttan temizlenmesi ile düzelebilir. Tedavi edilmeden kalan siğiller daha çabuk geri dönebilir. Tedavi ile genital siğiller çok daha hızlı ve yayılma olmadan ortadan kaldırılabilir.


Hpv virüsü bağışıklık sistemi tarafından hastaların %85'inde vücuttan tamamen temizlenmektedir. Ancak bu süre kişiden kişiye göre değişmekle birlikte 1-3 sene sürer. Hastaların %15'inde ise vücut Hpv virüsünü temizleyemez. Virüs vücutta sessiz olarak kalır. Vücut direncinin düştüğü durumlarda kendini siğil olarak gösterebilir.


Genital Siğil Nasıl Kurtulurum?


Genital siğiller cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubundadır. Bulaşmayı engellemenin en önemli yolu tek ve güvenilir eşliliktir.


Bulaşmayı engellemenin ikinci en öenmli yolu Hpv aşısıdır. Hpv aşısı özellikle 9-26 yaş arasındaki kız ve erkek çocuklara önerilmektedir. 40 yaşına kadar yapılabilmektedir. Ancak ne kadar erken yapılırsa Hpv aşısının oluşturduğu koruma oranı o kadar yüksektir.


Birlikteli sırasında kondom kullanımı bulaşmayı bir miktar azaltır ancak tamamen engellemez. Hpv testi ile hpv virüsünün olduğu tesbit edilen kişinin mutlaka partnerini bu konuda bilgilendirmesi gereklidir. Partnerinin de Hpv testi yaptırarak gerekli tedavi ve önlemleri alması akıllıca bir yaklaşım olacaktır.


Genital siğil olanların erken dönemde mutlaka doktora başvurması ve tedavi yolunu seçmesi gereklidir. Aksi halde genital bölgedeki siğiller hızlıca yayılacak ve tüm genital bölgeyi kaplayacaktır. Genital siğil tedavisini ihmal etmeyiniz.


Genital Siğil Nasıl Önlenir?


Siğillerinizin tedavi edilmesi demek hastalığın tamamen geçtiği anlamına gelmez. Virüs hala vücudunuzdadır. Virüsü vücudunuzdan temizleyecek en önemli faktör sizin bağışıklık sisteminizdir.


Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en önemli yolu sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmaktır. Doğal beslenmek ve spor yapmakta vücut direncinizi arttıracaktır. Çok sık siğil çıkan hastalarda gıda takviyelerinin kullanılması faydalı olabilir.


Genital siğil tedavisi Ankara ilindeki Çankaya ilçesindeki Çukurambar semtindeki merkezimizde yapılmaktadır. Siğil yaktırma, siğil dondurma, lazerle siğil tedavisi ve siğil asit tedavisi yöntemleri ile siğillerinizden kurtulabilirsiniz.494 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page