top of page

Hpv öpüşme ile bulaşır mı?

Güncelleme tarihi: 16 Tem 2022


Hpv öpüşme ile bulaşır mı
Hpv öpüşme ile bulaşır mı

"Hpv öpüşme ile bulaşır mı" şeklinde sorular oldukça sık sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı hakkında oldukça farklı görüşler mevcuttur. Yapılan çalışmalarda öpüşme şekline göre elbette farklı sonuçlar elde edilmiştir. Dilerseniz şimdi "hpv öpüşerek bulaşır mı" sorusunu cevaplamaya çalışalım.


Hpv öpüşmeyle geçer mi?


Öpüşme ve HPV bulaşması arasında kesin bir bağlantı olduğunu hiçbir çalışma göstermemiştir. Bununla birlikte bazı araştırmalar, ağzı açık öpüşmenin HPV bulaşma olasılığını artırabileceğini öne sürüyor.

Öpüşme, HPV bulaşmasının yaygın bir yolu olarak görülmez, ancak olasılığı tamamen ortadan kaldırmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Öpüşme HPV'yi nasıl iletir?


Oral seksin Hpv bulaşmasına neden olduğu aşikardır. Oral seksin yaygın bir şekilde uygulanması nedeniyle Hpv virüsünün bulaşmasının öpüşmeden kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusu net olarak ortaya konamamıştır.


Hpv virüsü öpüşme ile bir partnerden diğerine geçebilir. Elbette bu noktada öpüşen çiftlerdeki ağız içindeki yada dudak çevresindeki hpv virüsü tutulumu yada siğil bulunması önemlidir. Özellikle ağızda yada çevresinde kondilom yada siğil olanlarda öpüşme ile hpv virüsünün bulaşma riski oldukça yüksektir. Ancak ağızda herhangi bir lezyon yoksa bulaşma riski oldukça düşer.

Hpv bulaşmasında öpücük türü önemli midir?

Oral HPV iletimini inceleyen çalışmalar, derin öpüşmeye odaklanmaktadır. Sadece dudaktan dudağa öpüşmede Hpv bulaşma riski oldukça düşüktür. Ancak ağızlar açık ve dillere dokunarak öpüşme hpv bulaşma riskini oldukça arttırmaktadır. HPV ve öpüşmeyle ilgili araştırmalar halen devam ediyor. Şimdiye kadar, araştırmaların bazıları bağlantı var derken bazılarında herhangi bir bağlantı bulunamamıştır.

Aynı yemek kapları veya ruj kullanımı bulaşmaya neden olur mu?

HPV virüsü, vücut sıvıları yoluyla değil, ciltten cilde temas yoluyla geçer. Tükürük yoluyla mutfak eşyaları, ruj ve diğer öğeleri ortak kullanımının virüsü bulaştırma olasılığı çok düşüktür.

Oral HPV riskinizi azaltmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Riskinizi azaltmak için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

  • Bilgilenin. HPV'nin ne olduğu ve nasıl bulaştığı hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, bu durumlardan o kadar kaçınabilirsiniz.

  • Güvenli seks yapın. Oral seks yapmayın. Yapacaksanız oral seks sırasında prezervatif veya diş barajı kullanmak bulaşma riskinizi azaltabilir ancak tamamen engellemez.

  • Test yaptırın. Siz ve eşiniz CYBE'ler için düzenli olarak test yaptırmalısınız. Serviksi olan herkes düzenli olarak Pap smear yaptırmalıdır. Bu, bir enfeksiyonu erken tespit etme ve bulaşmayı önleme şansınızı artırır.

  • Partnerinize karşı doğru olun. Partnerinizle cinsel geçmişiniz hakkında konuşun, böylece herhangi birinin risk altında olup olmadığı daha net belli olacaktır.

  • Cinsel partner sayınızı sınırlayın. Genel olarak konuşursak, daha fazla cinsel partnere sahip olmak, HPV bulaşma riskinizi artırabilir.


HPV aşısı riskinizi azaltabilir mi?

Hpv aşısı, bazı kanserlere veya siğillere neden olma olasılığı en yüksek olan suşlara yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Yeni araştırmalar, aşının özellikle oral HPV'ye yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bir çalışma, en az bir doz HPV aşısı almış genç yetişkinler arasında oral HPV enfeksiyonlarının daha düşük bir oranda olduğunu gösterdi.


Oral HPV ağız, baş veya boyun kanseri riskinizi artırır mı?

Nadir durumlarda, oral Hpv virüsü, hücrelerin anormal şekilde büyümesine ve kansere dönüşmesine neden olabilir. Hpv ye bağlı kanserler ağızda, dilde ve boğazda gelişebilir. Kanser nadir olmakla birlikte orofarengeal kanserlerin yaklaşık %60'ında HPV virüsü bulunur.


Sonuç olarak, HPV'yi sadece öpüşerek kapmanız veya iletmeniz pek olası görünmüyor, ancak bunun tamamen imkansız olup olmadığı kesinlik kazanmamıştır. En iyi önleme yöntemi, güvenli seks yapmaktır, bu sayede genital bölgeden ağza bulaşmayı önleyebilirsiniz. Oral seksten mümkün olduğunca sakının.


Siğil tedavisi Ankara ili Çankaya semtindeki özel kliniğimizde yapılmaktadır. Siğil tedavisinde siğil yakma, siğil dondurma, lazerle siğil tedavisi ve asit tedavisi kullanılmaktadır. Siğil tedavi fiyatları için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

1 Comment


Guest
Jan 26

Yazının üst kısımları sonuç ile çelişmekte, "Ancak ağızlar açık ve dillere dokunarak öpüşme hpv bulaşma riskini oldukça arttırmaktadır." ifadesini takiben sonuç kısınd konunun kesinlik kazanmadığı belirtilmiş. Noktalı listeden anladığım üzere https://www.healthline.com/health/healthy-sex/can-you-get-hpv-from-kissing#prevention 'daki bilgiler tercüme edilerek buraya konmuş fakat eksik ve farklı olarak....

Like
bottom of page