top of page

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Fiyatı 2024

Güncelleme tarihi: 28 Ara 2023


Rahim ağzı kanseri aşısı diğer adıyla hpv aşısı, uzun yıllardır hem kadınlara hem de erkeklere uygulanan ve hpv enfeksiyonuna karşı koruyucu olan bir aşıdır. İlk olarak rahim ağzı kanserini önlemek için geliştirildiği için rahim ağzı kanseri aşısı olarak halk arasında bilinmektedir. Bu makalemizde rahim ağzı kanseri aşılarından ve 2024 fiyatlarından bahsedeceğiz.


rahim ağzı kanseri aşısı fiyatı 2022

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Kimlere Yapılır?


Bu aşı elbette sadece rahim ağzı kanserini önlemek için yapılmıyor. Ayrıca genital bölgede gelişen siğilleri önlemek, hpv virüsüne bağlı olarak rahim ağzında gelişebilecek hücresel anormallikleri engellemek için de yapılır. Bu nedenle 9 yaşından itibaren tüm kadın ve erkeklere önerilmektedir. Kadınlarda rahim ağzı kanseri yanında vajen kanseri, vulva kanseri, anüs kanseri gibi kanserleri önlerken, erkeklerde de penis ve anüs kanserini önlemektedir. %100 koruyucu olmamakla birlikte yaklaşık %80 oranında koruma sağlar.

Özellikle aktif cinsel yaşamı olan bekar yada evli tüm erkek ve kadınlarında mutlaka hpv aşısını yaptırmaları önerilir. Bulaştırıcılığı azaltmanın en önemli yolu aşı ile bağışıklık kazandırılmasıdır.


Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?


Rahim ağzı aşısı 9 yaşından itibaren yapılabilir. En ideal dönem cinsel birliktelik başlamadan önce yapılmasıdır. Ancak cinsel birliktelik olsa ya da hpv bulaşsa bile aşının yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bu aşılar aynı zamanda hpv virüsünün vücuttan temizlenmesini de hızlandırır. Bu nedenle hpv olsun ya da olması 45 yaşına kadar tüm kadın ve erkeklere önerilmektedir.


Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Kaç Yıl Korur?


Şu andaki bilgilerimize göre erişkinlerde yapılan 3 doz aşı, 14 yaş atındakilerde 2 doz aşının ömür boyu koruduğu düşünülmektedir. 20 yılı aşkın süredir uygulanan Hpv aşıları sonrasında vücutta oluşan antikor düzeylerinde düşme olmadığı ve bu nedenle ilerleyen dönemlerde tekrar dozun yapılmasına gerek olmadığı görülmüştür. Bu nedenle ömür boyu koruma sağladığı söylenmektedir.


Hpv Aşısı Kaç Yaşında Yapılır?


Hpv aşısı 9 yaşından itibaren yapılabilir. Ülkemizde cinsellik daha geç başladığından bizim ülkemizde 12 yaşından itibaren tüm erkek ve kız çocuklarına uygulamaktayız.


Hpv Aşısı Nasıl Yapılır?


Hpv aşısı 14 yaş ve üstünde 3 doz yapılmaktadır. 13 yaş ve altında ise 2 doz yeterlidir. Gardasil aşısı doz şeması şu şekildedir:

  • 1.doz: 9 yaşından itibaren yapılabilir.

  • 2. doz: İlk dozdan 2 ay sonra

  • 3. doz: 2. dozdan 4 ay sonra yapılmaktadır.

Hpv Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?


Aşının bilinen belirgin bir yan etkisi yoktur. Diğer aşılarda mevcut olan aşı yerinde kızarıklık, şişlik, kaşıntı veya kolda ağrı olabilir. Bunların hepsi geçici ve hafif yan etkilerdir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Bakirelerde Yapılır mı?


Aşının en etkin olduğu dönem elbette bakirelik dönemidir. Bakirelerde, sürtünme şeklinde dahi olsa herhangi bir ilişki olmadıysa içindeki 4 tip hpv virüsüne karşı %100 oranında koruma sağlar. Bu nedenle bekarlarda yada bakirelerde yapılmasında sakınca olması bir yana daha uygun bir yaklaşımdır.


Hpv Aşısı Ücretsiz mi?


Bu aşılar maalesef ücretsiz değildir. Devlet ödemesi yoktur. Sağlık ocağında ya da devlet hastanesinde yaptıramazsınız. Hpv aşısının pahalı olması nedeniyle yakın zamanda sgk ödeme kapsamına girmesi beklenmemektedir.


Hpv Aşısı Nerede Yapılır, Yapılmalı mıdır?


HPV aşısını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaz. Bu nedenle sağlık ocağında ya da devlet hastanesinde yaptıramazsınız. Özel hastanelerin pek çoğunda da yaptırma şansı maalesef yoktur. Hastanede yaptırmanız için reçete yazdırmanız, muayene ücreti ödemeniz gereklidir. Bu nedenle özel hastanede aşı fiyatı 2 katına çıkmaktadır. Ancak özel muayenehanelerde reçeteye ihtiyaç olmadan aşınızı yaptırabilirsiniz. Aşınız kliniğimizin doktorları tarafından uygulanmaktadır.


Hpv virüsünden korunmanın en önemli yolu tek ve güvenilir eşliliktir. Eğer tek eşli değilseniz ya da partnerinizin daha önce bir cinsel yaşamı varsa mutlaka hpv aşısını yaptırmalısınız. Bunun haricinde hpv virüsüne karşı tüm dış etkenlerden korunmak isteyenler de yaptırabilir. Sadece siğilden korunmak için değil aynı zamanda erkekte ve kadında gelişebilecek genital kanserlerinde önlenmesi yada azaltılması için aşılama yapılmalıdır.


Hpv Aşısı Nelerden Korur?


Dörtlü HPV aşıları HPV 16 ve 18 tiplerine; dokuzlu aşı ise HPV 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58 tiplerine karşı %100 korur. Bu aşılar aynı zamanda HPV 6 ve 11'e karşı %100 koruma sağlar.


Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Fiyatı 2024


Rahim ağzı kanseri aşısı fiyatı 2024 yılında Gardasil 4 lü aşı 2500-3000 tl arasında değişmektedir. Aşının yapıldığı merkeze yada kliniğe göre ücretler ve toplam maliyet değişmektedir. Toplamda 3 doz yapılacağında toplam maliyet yapıldığı merkeze göre değişir. Gardasil 9 lu aşı 05.01.2023 tarihi itibariyle ülkemize gelmiştir. Tek doz fiyatı 3000 - 4000 tl arasında yapılmaktadır. Hpv aşısı fiyatı 2024 detayları için bize ulaşabilir, bilgi ve randevu alabilir, aşınızı kliniğimizde uygun fiyatlarla yaptırabilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page