Hpv Aşısı Hpv Olduktan Sonra Yapılır Mı?

Hpv aşısı, hpv bulaşmasını ve buna bağlı gelişen genital siğilleri ve genital kanserleri hem erkelerde he de kadınlarda önleyen bir aşıdır. Hpv aşısı olmadan önce kadında yada erkekte hpv var mı diye bir test yapılması önerilmemektedir. Peki kişide hpv bulaşmışsa bu kişiler yine de hpv aşısı yaptırabilir mi? Bu makalemizde hpv aşısı hpv olduktan sonra yapılır mı sorusuna cevap arayacağız.


Hpv Aşısı Hpv Olduktan Sonra Yapılır Mı

HPV Bulaştıktan Sonra Aşı Olunur Mu?


Hpv aşısı için ideal olan cinsel ilişkiye başlamadan aşının yapılmasıdır. Ancak hpv bulaşmış kadın yada erkeklere de hpv aşısı yapılabilir. Hpv aşısı yapılmadan önce kişide hpv varlığının araştırılması için hpv testi önerilmemektedir. Bu nedenle hpv aşısı yaptırmak isteyen 9-45 yaş arası tüm kadın ve erkeklere hpv bulaşmış dahi olsa aşı yapılabilir. Maalesef halk arasında hpv bulaştıktan sonra aşı yapılamaz şeklinde yanlış bilgiler dolaşmakta ve bu hastanın aşıya ulaşmasını engellemektedir. Bu tür bilgilere itibar etmeyiniz.


HPV Aşısı Cinsel İlişkiden Sonra Yapılır Mı?


En uygun yöntem elbette cinsel ilişki olmadan aşının yapılmasıdır. Ancak her cinsel ilişki ile hpv bulaşacak diye bir kural yoktur. Daha önce cinsel bir ilişkiye girmiş olsanız bile hatta hpv bulaşmış bile olsa hpv aşısı yaptırabilirsiniz. Bu konuda elbette toplumun bilinçlendirilmesi ve aşının cinsel ilişki başlamadan önce yapılmasının sağlanması hastalığın yaygınlığının azaltılması açısından oldukça önemlidir.


HPV Aşısı İçin Bakire Olmak Şart Mı? HPV Aşısı Bakire Olmayana Yapılır Mı?


Hpv aşısı için bakire olmak şart değildir. Ancak bakire olanlarda özellikle bakire bile olsa sürtünme şeklinde bile birliktelik olmayanlarda elbette aşının koruyuculuk oranı oldukça yüksek olacaktır. Bakire olmayanlara aşı rahatlıkla uygulanabilir. (Okuyunuz >>> Hpv testi bekarlara yapılır mı?)


HPV Aşısı Herkese Yapılır Mı?


Hpv aşısı 9-45 yaş arası tüm kadın ve erkeklere yapılabilir. Özellikle günümüzde cinsel yaşamın çok erken başladığı düşünüldüğünde herkesin aşılanmasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Elbette hpv den korunmanın en önemli yolu tek ve güvenilir eşliliktir. Günümüzde bunu sağlamak maalesef zor olabilmektedir. Bu nedenle 9-45 yaş arası herkesin hpv aşısını yaptırması en önemli korunma yolu olmaktadır.


Hpv aşınızı, hpv testinizi, hpv ve siğil tedavisini klinğimizde yaptırabilirsiniz.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör