top of page

Adetliyken HPV Testi Yapılır Mı?


Hpv testi, kadınlarda rahim ağzı kanseri taraması amacıyla 30 yaş üstündeki herkeste yapılması gerekli olan bir testtir. Bu yaş grubundaki kadınlar belli periyotlarla adet görmektedir. Özellikle kadınlar tarafından çok sorulan ve merak edilen bir konu hpv testinin adetliyken yapılıp yapılamayacağıdır.


Özellikle cinsel yaşamın çok erken yaşlardan itibaren başladığı günümüzde şüpheli cinsel birlikteliği olan veya genital siğilleri olan kadınlarda hpv testi yapılarak kanser yapan hpv tiplerinin varlığı araştırılmalıdır. Rahim ağzı kanseri gelişen hasta yaş grubunun 25 li yaşlara kadar indiğini düşünecek olursan hpv testinin kadınlar için önemi daha fazla anlaşılır. Peki hpv testi regl iken yapılır mı, yapılırsa kaçıncı gün yapılmalıdır? Bu makalemizde bu konuyu açıklayacağız.


Adetliyken HPV Testi Yapılır Mı

Ara Kanama Varken Hpv Testi Yapılır Mı?


Adet dönemi olmasa bile vajinal kanama bazı testlerin yapılmasına engel teşkil eder. Kanama sırasında rahim ağzından ve vajenden dökülen hücrelerin büyük çoğunluğu dışarı atılır. Bu nedenle kanamalı durumlarda hpv testi yapılmaz ve sonrasına ertelenir. Aksi halde bu dönemde yapılan testte yeterli hücre gelmeyerek testin yanlışlıkla negatif çıkmasına neden olur. Buda hastanın takip ve tedavisinin yanlış yönlendirilmesine neden olacaktır.


HPV Testi Adetten Kaç Gün Sonra Yapılır?


Hpv testi adetten hemen sonra yapılabilir. Ancak yeterli hücre elde edilebilmesi için kanama bittikten 2-3 gün sonra yapılması tercih edilir. Kanama olmayan veya adet gecikmesi olanlarda herhangi bir dönemde hpv testi yapılabilir.


HPV Testi Hangi Durumlarda Yapılmaz?


Hpv testi 30 yaş üstündeki tüm kadınlara yapılmalıdır. Eğer takiplerde herhangi bir anormallik tesbit edilmezse 65 yaşında takip sonlandırılır. Ancak hücresel anormallik tesbit edilenlerde bu süre daha uzun sürebilir. Bakire olanlarda hpv testi yapılmaz. Yine kanamalı dönemde test yapılması önerilmemektedir. Bunların haricinde genital siğil olsun yada olmasın tüm kadınlara yapılması önerilmektedir.


HPV Testi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Hpv testi öncesinde daha sağlıklı sonuçlara ulaşmak için vajinanın yıkanmaması, vajina içine jel, krem veya fitil tarzı ilaçların kullanılmaması önemlidir. Adet döneminizin bitiminden 2-3 gün sonra testin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Test sonucunda kanser yapan hpv tipleri tesbit edilenlerde elbette kolposkopi yapılması gerekecektir.


Akıntı ve Lekelenme Varken Smear Testi Yapılır Mı?


Lekelenme tarzındaki kanamalar genellikle iç çamaşırı kirletecek kadar olan çok az kanamalardır. Bu kanamalar vajinal hücre kaybına neden olmaz. Bu nedenle leke tarzındaki kanamalarda hpv testi yapılabilir. Lekeden fazla olan kanamalarda ise hpv testinin kanamasız bir döneme ertelenmesi daha sağlıklı olacaktır.


Akıntının yoğun olmadığı durumlarda da test yapılırken çok yoğun akıntılarda öncelikle enfeksiyon tedavisi verilmeli ve sonrasında test yapılmalıdır. Aksi halde yine enfeksiyon olan bölgeden yeterinde vajinal hücre gelmeyebilir ve test sonucu yanıltıcı olabilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page