top of page

Genital Siğiller Kansere Neden Olurmu?

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2020


Genital siğil kansere neden olurmu
Genital siğil kansere neden olur mu?
Genital siğiller çok nadiren kansere neden olur. Özellikle büyük, görüntüsü farklı olan yada çok sayıda siğil olanlardan biyopsi yapılarak kanserleşme olup olmadığı incelenmelidir.

Genital siğiller en çok Hpv 6 ve Hpv 11 tipleri ile olur. Genital kanserlerde ise bu tip hpv virüsleri oldukça nadirdir. Bu nedenle genital siğili olan kişiler tedirgin olmamalı, ancak tedbirli olmalıdır. Düzenli muayenelerini ihmal etmemelidir.


Genital kansere neden olan pekçok hpv virüsü tipi mevcuttur. Bunlar içerisinde Hpv tip 16 ve Hpv tip 18 en sık neden olan hpv virüsleridir. Bu tiplerde de genital siğil görülebilir. Bu nedenle genital siğili olanlarda siğillerden kanser gelişme riski oldukça düşük olmakla birlikte beraberinde kansere neden olan Hpv tipleri olabilir. Bu nedenle kadınlarda jinekolojik muayene ile hpv testi mutlaka yapılmalıdır.


Genital siğiller ve kanser ilişkisi
Genital siğiller ve kanser ilişkisi

Sonuç olarak genital siğillerden kanser gelişme riski çok yüksek değildir. Daha çok tedavisi ihmal edilmiş, mevcut durumun önemini anlamayan kişilerde, siğillerle beraber olan kanserojen hpv tipleri nedeniyle kanser gelişir. Rahim ağzı kanseri yada erkeklerde penis kanseri hpv virüsü nedeniyle oluşmaktaysa da rutin takiplerle çok erken dönemde yakalanabilmekte ve tam tedavi olanağı elde edilebilmektedir. Bu nedenle genital siğillerinizin tedavisini ihmal etmeyiniz. Doktorunuz gereken tedavileri size uygulayacaktır.


Ankarada Çankayadaki kliniğimizde hpv testinizi, hpv aşınızı ve siğil tedavilerinizi yaptırabilirsiniz.
113 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page