top of page

Anal İlişkinin Hayatınızı Değiştirecek Zararlarının Farkında Mısınız?

Anal ilişki yada anal seks günümüzde maalesef giderek yaygınlaşmaktadır. Bekarlarda olduğu gibi evli çiftlerde de giderek daha fazla olmaktadır. Partnerler ilişkilerini renklendirmek isterken maalesef bazen sakıncalarını ve zararlarını bilmeden bazı ilişki türlerini denemektedir. Anal ilişki de bunlardan biridir. Bu makalemizde anal ilişkinin ömür boyu hayatınızı etkileyecek zararlarından bahsedeceğiz.


anal ilişki ve anal seksin zararları

Anal Seks (Anal İlişki) Nedir?


Anal seks, cinsel ilişki sırasında anüs denilen dışkılama organının kullanılmasını ifade eder. Anal ilişki ve ters ilişki şeklinde de isimlendirilmektedir. Her zaman tam bir ilişki olmayabilir. Sürtünme şeklinde bile olsa anal ilişki olarak adlandırılır.


Anüs bölgesinde de diğer pek çok bölgede olduğu gibi sinir uçları mevcuttur. Bu sinir uçları anüste oluşan basınç ve ağrı hislerini iletmektedir. Ancak ilişki sırasında kadınlar ya da erkekler zevk hissi aldıklarını söylemektedir. Elbette bu bölge gerilmeye hassas olduğu için cinsel ilişki sırasında alıcı için ağrıyla karışık bir zevk duygusu oluşabilir. Ancak ağrı hissi daha ön plandadır. Çünkü bu bölge vajen gibi cinsel birlikteliğe uygun bir bölge değildir.


Anal ilişki sadece erkekler arasında yaşanan homoseksüel ilişkide yaşanmamaktadır. Günümüzde heteroseksüel ilişki dediğimiz kadın ve erkek ilişkilerinde de %5-10 arasında bu ilişkinin yaşandığını görmekteyiz. Anal ilişki sıklığı İngiltere’de ve Amerika’da %30-50 arasındadır. Bu insanlar en az bir sefer anal ilişki yaşamıştır. Bu durum elbette toplumda AIDS hastalığının neden hızlı bir şekilde yayıldığının bir göstergesidir.


Yabancı kaynaklarda, kadınların %40-50’sinin, erkeklerin ise %5’nin anal ilişki yaşadığı bildirilmektedir. Buna rağmen dışkı kaçırma erkeklerde daha fazla görülmektedir. Anal ilişkiye giren kadınların %50’sinin ayda en az bir sefer dışkı kaçırma yaşadıkları bildirilmektedir. Erkeklerde ise bu sıklığın çok daha yüksek olduğu söylenmektedir.


Anal İlişki Riskleri Nelerdir?


Cinsel ilişki her zaman beraberinde bazı riskleri barındırmaktadır. Vajinal ilişkide bile bazı riskler varken anal ilişkide bu riskler daha da artmaktadır. Bunların en başında cinsel yolla bulaşan hastalıklar gelmektedir. Özellikle AIDS hastalığının anal ilişki ile bulaşma riski vajinal ilişkiye göre oldukça fazladır. Bu nedenle homoseksüel erkeklerde veya anal ilişkide bulunan kadınlarda AIDS hastalığı daha fazla görülmektedir.


Vajen cinsel ilişki sırasında oluşan sekresyonlar sayesinde kayganlaşmakta ve cinsel ilişkiye elverişli hale gelmektedir. Oysa anüsü kayganlaştıran salgılar mevcut değildir. Ayrıca vajen oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Anüs cinsel birliktelik sırasında hiçbir şekilde kayganlaşmaz ve vajen kadar esnemez. Buda birliktelik sırasında anüs bölgesinde görülebilen ya da gözle görülemeyen yırtıklara neden olabilir. Bu yırtıklar elbette cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulaşmasını kolaylaştırmaktadır. AIDS virüsünün bu kişilerde daha sık görülmesinin en önemli nedenlerinden biri de budur. HIV adı verilen virüsün neden olduğu AIDS hastalığı bulaşma riski anal ilişki olanlarda vajinal ilişki olanlara göre 30-50 kat daha fazladır. Bu bölgede ilişki öncesi kullanacağınız kayganlaştırıcılar dahi bu yırtıkların tam olarak önlenmesini sağlamaz.


Bunun yanında özellikle günümüzün en yaygın hastalıklarından olan genital siğiller hpv adı verilen virüsler nedeniyle oluşmaktadır. Anal ilişki sonrası anal siğiller makat bölgesinde yaygın bir şekilde oluşmaktadır. Kozmetik sıkıntılar yanında dışkılama sırasında kanamalara neden olabilmektedir. Bunun yanında bu bölgede hızla çoğalarak tedavisi zor bir hale gelebilmektedir. Yine özellikle kanser yapan hpv tiplerinin bulaşması sonrasında erkeklerde ve kadınlarda anüs kanseri ve rektum kanseri riski de artmaktadır. Yine hepatit, herpes, sifiliz gibi daha pekçok enfeksiyonun da riski yükselmektedir. Anal ilişki olan kişilerin bu noktada da bilinçli olması ve bu riskli ilişkiden kaçınması sağlığı açısından oldukça önemlidir.


Anüs dışkılama fonksiyonu için yaratılmıştır. Dış bölgede ve iç bölgede 2 adet sfinkter adı verilen tutucu dokular vardır. Bu dokular normal dışkılama zamanında gevşer ve dışkılamaya izin verir. Bunun dışındaki dönemlerde dışkı kaçırmayı engelleyecek şekilde kasılıdır. Anal ilişki sırasında oluşan yırtıklar bu bölgedeki kaslarda zayıflamaya ve normal zamanlarda da dışkı kaçırmaya yol açabilir. Anal sfinkter tamiri oldukça zor ve sıkıntılı bir ameliyattır. Her zaman istenen ve beklenen sonucu alamazsınız. Ömür boyu dışkı kaçırma problemi ile yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Nitekim özellikle Avrupa ve Amerika ülkelerinde erişkinler tarafından en çok kullanılan materyallerden biri de erişkin hasta bezidir. Çünkü bu toplumlarda yoğun yaşanan anal ilişkiye bağlı olarak ilerleyen yaşlarda dışkı kaçırma problemi daha sık ortaya çıkmaktadır.


Sadece kas yırtılması sfinkteri zayıflatmaz. Kas yırtılması olmasa bile bu bölgenin kasılmasını sağlayan sinirler anal ilişki sırasında aşırı gerilmeye bağlı olarak zarar görmekte ve sinir hasarına bağlı olarak sfinkter yapısı kasılamamaktadır. Bu durumda elbette dışkı kaçırmaya neden olacaktır.


Anüs bölgesi kendine has bakterilerle doludur. Pekçok kişinin bu ilişki sırasında kondom kullanmadığı bildirilmektedir. Cinsel birliktelik sırasında kondom kullanılmayan durumlara bakteriler erkeğin idrar yollarına geçerek ciddi idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Hatta bazen çok ciddi idrar yolu enfeksiyonu oluşabilir ve tedavisi ihmal edilecek olursa böbrekler bile bu enfeksiyondan etkilenebilir. Anal ilişki sonrasında vajinal ilişki olduğunda vajinal enfeksiyonlar ve vajinal mantara da yol açabilir.


Anal seks yapan heteroseksüel olan kişilerin çoğunluğu bekar olup gebelik riski oluşmasın diye bu yola başvurulmaktadır. Ancak bu kişilerin genellikle kondomsuz birlikte olduğu düşünüldüğünde dışarı doğru özellikle vajene boşalanlarda gebelik riski azda olsa olacaktır.


Anal İlişkinin Komplikasyonları Nelerdir?


Anal ilişki sırasında elbette çok ciddi komplikasyonlarda yaşanmaktadır. Ciddi anüs yırtıkları, rektal kanama, hemoroid oluşumu yanında acil ameliyat gerektiren kolon perforasyonu denen yırtıklar da yaşanmaktadır.


Anal Seks Güvenli midir?


İlişki sırasında prezervatif bile kullansanız elbette anal seks hiçbir şekilde güvenli değildir. Hayatınızın sonuna kadar sizi olumsuz etkileyecek AIDS gibi bir hastalık riskiniz 30-50 kat artacaktır. Bu hastalığın şu anda mevcut bir tedavisi yoktur ve sonucunda bağışıklık sisteminin çökmesine bağlı gelişen şiddetli enfeksiyonlar veya kanserler nedeniyle hastalar kaybedilmektedir.


Yine cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle kadınlarda ve erkeklerde tüplerde tıkanıklıklar oluşmakta ve kadın olsun erkek olsun normal yollarla gebe kalamamaktadır. Hatta bazen daha ileri derecede enfeksiyon gelişenlerde erkeklerde testisler, kadınlarda yumurtalık, tüpler ve rahim iç zarı aşırı zarar görmekte ve tüp bebek yöntemi ile bile gebelik şansı olmamaktadır.


Anal seks sırasında ellerin kullanılmasına bağlı bu bölgelerde zedelenme ve yırtık oluşma riski daha da artmaktadır. İlişki sırasında kullanılan değişik seks aletleri daha da fazla hasara neden olabilmektedir. Hatta bazen bu aletler bağırsak içine kaçmakta ve ameliyat olmadan kendiliğinden çıkmamaktadır.


Anal ilişki sırasında alkol, uyuşturucu ve birden çok partnerle birlikte olma maalesef daha fazladır. Bu nedenle de ilişki sırasında ciddi sağlık problemleri ve komplikasyonlar yaşanma riski daha da artmaktadır.


Özellikle kadınlarda anal sfinkter yapısı erkeklere göre biraz daha zayıf ve bu bölgedeki basınçlar daha düşüktür. Bu nedenle bu bölgedeki ufak bir zedelenme erkeklerden daha fazla sıkıntılara neden olabilir.


Yine anal seksin bir kısmı maalesef kadının isteği dışında olmaktadır. Buda ilişki sırasında anal yaralanma riskini daha da arttırmaktadır.


Anal ilişki yaşayan kişilerde yaşamın ilerleyen dönemlerinde bazı psikolojik ve davranışsal problemlerin gelişebileceği de söylenmektedir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

3 Comments


Guest
7 gün önce

Hocam yazınızı okudum ama pişmanlık fayda etmezler derler ya o mesele..Bende son iki yılda bir ay da bir araliklarla anal masturbasyon yaptım,şu an bıraktım çok çabalayarak ,çeşitli maddelerle yaptım Allahim affetsin patlican ve salatalık da dahil.Yaptgim zamanlar dahil ve şu an da olmak üzere daha bir sıkıntı yaşamadım diski kaçırma,kanamayla ilgili..İlerisini çok merak ediyorum Lutfen yardımcı olun.Birakmam da evlenmem sayesinde oldu bir nevi.

Like

Guest
Feb 24

Selamünaleyküm Aydın hocam. Mesleğiniz de başarılarınızın daha da artarak devamını ve uzun ömürler diliyorum. Yazı paylaşımınızı baştan sona okudum. İlminize, emeğinize, ellerinize sağlık. Umarım buna meyilli kadın ve erkekler başlarına muhtemel geleceklerden biiraz korkar da Allah'ın CC. lanet ettiği Lut kavmi adetlerinden olan bu davranışlardan en azından sağlıkları için uzak dururlar...

Allah kullarını o kadar seviyor ki bu kötü davranıştan ve de nikahsız beraberliklerden şiddetle uzak durulmasını EMREDİYOR!!!

Kişileri anal ilişkiden kurtarmanın tıbben bir yolu yönetimi var mı? Örneğin, anüs bölgesinde operasyonla veya ilaç ile kurtulması mümkün müdür? Teşekkür ederim.

Like
Guest
Mar 28
Replying to

hacım senin makatın hastalık mı yani buna mı çare arıyorsun?

Like
bottom of page