Hpv 16 pozitif ne demektir?

En son güncellendiği tarih: Haz 17


Hpv 16 kanserojen tipte olan Hpv virüslerindendir. Hpv 16 virüsü kadınlarda rahim ağzı kanserinde en sık tesbit edilen Hpv virüsüdür. Rahim ağzı kanserinde sıklıkla görülen Hpv tip 16, genital siğillerde oldukça nadir görülür.

Hpv Tip 16

Hpv 16 ile birlikte Hpv 18 rahim ağzı kanserinde en sık görülen hpv virüsüdür. Hpv testinde Hpv 16 tesbit edilen kadınlarda rahim ağzı taraması adı verilen smear testi normal bile olsa kolposkopi yapılması gereklidir. Yapılan kolposkopide rahim ağzında anormal alanlar tesbit edilecek olursa biyopsi yapılarak ileri değerlendirme yapılması önerilir.


Hpv tip 16 pozitif demek hastada vücutta Hpv 16 mevcut demektir. Ancak hastada rahim ağzında bir anormallik yada genital siğillere neden olması gerekmez. Bu nedenle hiçbir problemi olmayan kadınlarda bile 30 yaşından itibaren Hpv testi çalışılması önerilir. Hpv testi Ankara Çankayadaki kliniğimizde yaptırabilirsiniz.


Hpv 16 çıktı ancak yapılan testlerin normal çıkması durumunda 1 yıl sonra tekrar hpv ve smear testi önerilir. Testler normal çıkacak olursa diğer normal kadınlardan farklı bir takibe gerek yoktur. Yine hpv pozitif çıkacak olursa kolposkopi ile tekrar değerlendirme gerekecektir. Birkaç ay yada birkaç yıl içerisinde Hpv 16 yı yenenler elbette olacaktır. Kadınların %85 inde vücut tarafından temizlenecektir. Diğer hastaların ise takibini düzenli bir şekilde devam ettirmesi gerekecektir.


Hpv 16 testinizi Ankara Çankayadaki muayenehanemizde yaptırabilirsiniz. Hpv tip 16 testi pozitif çıkması durumunda tarafımızdan size kolposkopi işlemi uygulanacaktır. Hpv 16 testi için bizi arayabilir, takibinizi kliniğimizde yaptırabilirsiniz. Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından takibiniz titizlikle yapılacaktır.

Adresimiz

 

Ankara Ticaret Merkezi 1450 sok B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

 

genitalsigiltedavisiankara@

gmail.com

  • Facebook Sosyal Simge
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Instagram Sosyal Simge
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon

© Copyright 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

Bize Ulaşınız

0312 285 85 88

0555 022 86 22