top of page

Hpv Testi Ve Smear Arasındaki Fark Nedir?

Hpv testi, cinsel yolla bulaşan hpv virüsünün tesbit edilmesi için genellikle kadınlarda ihtiyaç halinde erkeklerde yapılan bir testtir. Smear testi ise sadece kadınlara yapılır. Her iki test yapılış şekilleri ve yapılma amaçları birbirine benzemekle beraber değerlendirme metodları değişiktir. Halk arasında hpv testi deyince hemen akla smear testi gelmektedir. Peki "hpv testi ve smear testi aynı mıdır ya da arasındaki fark nedir"? Bu makalemizde bu sorulara yanıtlar arayacağız.


hpv testi ve smear arasındaki fark

HPV Testi İle Smear Testi Aynı Mıdır?

Hpv testi ile smear testi aynı amaç için yapılmaktadır. Her iki testte rahim ağzı kanserinin erken tanısı için yapılır. Yine hpv testi erkeklerde penis ve anüs kanserinin tesbit edilmesi için uygun olan hastalarda da yapılmaktadır. Smear testi ilk olarak yapılmaya başlayan mazisi çok daha eskilere dayanan bir testtir. Bu testte hücrelerde anormallik varlığı araştırılırken hpv testinde ise hücrelerdeki hpv virüsü varlığı incelenmektedir.


Smear Testi Hpv Virüsünü Gösterir Mi? Smear Testinde Hpv Pozitif Ne Demektir?


Smear testinde hpv virüsü pozitifliği saptanmaz ya da hpv tipi belirlenemez. Smear testinde bazen hpv virüsüne bağlı hücresel değişiklikler görülebilir. Buna bakarak smear testinde hpv ye bağlı değişiklikler şeklinde bir rapor görebilirsiniz. Bu durumda hangi hpv tipinin mevcut olduğunu tesbit etmek için hpv testi yapılmalıdır.


HPV Ve Smear Testi Ne Zaman Yapılır?


Smear testi 21 yaşından itibaren tüm kadınlara yapılmaktadır. Hpv testi ise 30 yaşından sonra rutin yapılması önerilmektedir. 30 yaşından sonra hem hpv testi hem de smear testi normal olanlarda 3-5 senede bir her iki testin tekrar edilmesi önerilmektedir. Ancak sadece smear testi yapılıyorsa mutlaka senede bir sefer yapılmalıdır.


HPV Ve Smear Testi Nasıl Yapılır?

Hpv ve smear testi kadınlarda jinekolojik muayene sırasında alınır. Basit bir fırça ile rahim ağzından alınan sürüntü hem hpv testi hem de smear testi için kullanılabilir. Ancak ayrı 2 fırça ile numune alınarak da gönderilebilir. Her iki testte kolaylıkla muayenehane şartlarında yapılabilmektedir. İşlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Halk arasında bu testler parça alma işlemi ile karıştırılabilir. Ancak bu işlemde sadece rahim ağzından fırça ile basit bir sürüntü alınmaktadır.


Smear Testi İle Hangi Hastalıklar Tespit Edilebilir?


Smear testi, rahim ağzı kanseri ve öncü lezyonların tesbiti için kullanılır. Asıl kullanım amacı budur. Ancak bununka beraber nadiren rahim içinden dökülen endometrium hücreleri de smear testinde görülebilir. Bu nedenle endometrium kanserinin bazen smear testi ile yakalandığı da görülür. Bunun yanında bu testte enfeksiyonlara bağlı değişiklikler, mantar enfeksiyonuna bağlı işaretler de tesbit edilebilir. Ancak enfeksiyon tesbiti için vajinal kültür testi yapılır smear testinde ise bazen rastlantısal olarak tesbit edilirler.


Sağlık Ocağında HPV Testi Yapılır Mı?

Hpv testi sağlık ocağında ya da KETEM adı verilen sağlık bakanlığına bağlı kanser tarama merkezlerinde yapılır. Bunun yanında özel hastanelerde ya da özel muayenehanelerde de rahatlıkla yaptırabilirsiniz. KETEM de sadece kanser yapan hpv tipleri bakılırken muayenehanelerde ya da özel merkezlerde hpv kanser yapan hem de siğil yapan tipler bakılabilmektedir.


Smear Testi Kimlere Yapılır?


Smear testi 21 yaşından sonra cinsel birliktelik olan tüm kadınlara yapılabilir. Ancak daha erken yaşlarda Hpv tip 16 ve 18 pozitifliği durumda da yapılabilir. Rahim ağzı kanserlerinin 20 yaş gibi çok erken yaşlara kadar indiği düşünülecek olursa özellikle kanser yapan hpv tiplerinin varlığında erken yaşlarda da smear testinin yapılması mantıklı görünmektedir.


Smear Testi Sonucunda Ne Çıkar?


Smear testi sonucunda rahim ağzından kaynaklanan hücrelerin çekirdeklerinde bir anormallik varlığı, hücrelerin aşırı çoğalması gibi kanser öncüsü lezyonlar tesbit edilebilir. ASCUS, LGSIL ve HGSIL gibi rahim ağzı anormalliklerinin yanında rahim ağzı kanseri de tesbit edilebilir.


Smear Testi Ve Hpv Testi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?


Smear testi ve hpv testi adetli dönemde yapılmaz. Adetiniz bittikten sonra yaptırabilirsiniz. Ancak 48 saat öncesinde cinsel birliktelik olmaması, vajenin yıkanmaması, krem, fitil ya da diğer vajinal uygulamalardan kaçınılması testin sonucunun güvenilir olması açısından önemlidir.


Smear Testi Ve Hpv Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?


Smear testi sonucu 1-2 günde çıkarken, hpv testi 7-15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Hpv testi süresinin kısaltılması çok mümkün görünmektedir. Çünkü bu testte hücrelerin DNA’sı ayrıştırılmakta ve çoğaltılmaktadır. Bu işlem uzun bir zaman almaktadır.


Önce HPV Mi Smear Mi?


Smear testini mi önce yapalım yoksa hpv testini mi önce yapalım? Bu noktada en önemli olan testin güvenilirliği ve hastalığı öngörme gücüdür. Hpv testinin rahim ağzı kanserini erken tahmin etme gücü smear testinden daha yüksektir. Smear testinin doğru pozitif sonuç gösterme oranı %60’lardadır. Bu ise söz konusu olan rahim ağzı kanseri olunca oldukça düşüktür. Halbuki hpv testi pozitif olanlarda özellikle tip 16 ve tip 18 pozitif olanlarda rahim ağzı kanseri gelişme riski nedeniyle hasta yakın takibe alınır. Böylece rahim ağzı kanseri daha gelişmeden hücresel düzeylerdeyken erkenden tesbit edilmekte ve %100’e yakın oranlarda tedavi edilebilmektedir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page