top of page

Hpv Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 31 Ara 2022


Ankara Hpv Testi Nasıl Yapılır
Ankara Hpv Testi Nasıl Yapılır

HPV testi Ankara, genital siğillerin, anormal servikal hücrelerin veya rahim ağzı kanserinin gelişmesine neden olabilecek bir virüs olan insan papilloma (HPV) virüsü varlığını tespit eder. Hpv Testi Ankara Çankayadaki merkezimizde yapılmaktadır. Ankara Hpv testi fiyatı 2023 detayları için bize her zaman ulaşabilirsiniz.


Hpv Testi Kimlere Yapılmalıdır?


Aşağıdaki durumlarda doktorunuz HPV testini önerebilir:


  • Pap testiniz anormalse ve belirsiz öneme sahip atipik skuamöz hücreler (ASCUS), LGSIL ve HGSIL gibi rahim ağzı anormalliklerin takibinde

  • 30 yaşından büyük tüm kadınlarda

HPV testi sadece kadınlar için geçerlidir; erkeklerde virüsü tespit etmek için henüz bir HPV testi yoktur. Bununla birlikte, erkekler HPV ile enfekte olabilir ve virüsü seks partnerlerine bulaştırabilirler.


Hpv Testi Neden Yapılır?


HPV testi rahim ağzı kanseri için bir tarama testidir, ancak test size kanser olup olmadığını söylemez. Bunun yerine, test sisteminizde rahim ağzı kanserine neden olan virüs olan HPV'nin varlığını tespit eder. Bazı HPV tipleri - 16 ve 18 tipleri dahil - rahim ağzı kanseri riskinizi arttırır.


Sizi rahim ağzı kanseri riskine sokan bir tür HPV'nin olup olmadığını bilmek, sizin ve doktorunuzun sağlık bakımınızın sonraki adımlarına daha iyi karar verebileceği anlamına gelir.


HPV testinin 30 yaşın altındaki kadınlarda rutin kullanımı tavsiye edilmez. HPV cinsel temas yoluyla yayılır ve genç kadınlarda çok yaygındır, bu nedenle sık sık test sonuçları pozitif olacaktır. Kansere yol açan servikal değişiklikler birkaç yıl sürer. Genellikle 10 yıl veya daha fazla bir sürede gelişir. Bu nedenlerden dolayı, bir HPV enfeksiyonundan kaynaklanan servikal değişiklikler için dikkatli bir takip önemlidir.


Herhangi bir tarama testinde olduğu gibi, HPV testi de yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuç riskini taşır. Ancak gelişen teknoloji nedeniyle yanlış sonuçlar çok nadir görülmektedir.


Hpv Test Nasıl Yapılır?


HPV testi genellikle Pap testi ile aynı anda yapılır. Anormallikleri veya kanser varlığını kontrol etmek için rahim ağzından hücreler bir fırça yardımıyla toplanır. Pap testinden aynı numune kullanılarak veya servikal kanaldan ikinci bir numune alınarak HPV testi yapılabilir.


Kombine Pap-HPV testi muayenehanemizde yapılmaktadır ve sadece birkaç dakika sürer. Jinekolojik muayene sırasında yapılabilen basit bir işlemdir. Doktorunuz vajinanıza nazikçe spekulum adı verilen bir alet yerleştirecektir. Spekulum vajinanın duvarlarını birbirinden ayırır, böylece doktorunuz rahim ağzınızı kolayca görebilir. Spekulumun yerleştirilmesi, pelvik bölgenizde bir basınç hissine neden olabilir. Daha sonra doktorunuz yumuşak bir fırça kullanarak rahim ağzı hücrelerinin toplayacaktır. Bu test acı vermez. Yapılan işlem parça alma işlemi değildir.Testinizden sonra normal günlük aktivitelerinize herhangi bir kısıtlama olmadan devam edebilirsiniz.


Hpv Testi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?


HPV testi yaptırmadan önce özel bir hazırlık yapmanız gerekmez. Bununla birlikte, HPV testi genellikle Pap testi ile aynı anda yapıldığından, her iki testi de mümkün olduğu kadar doğru hale getirmek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

  • Testten iki gün önce cinsel ilişki, herhangi bir vajinal ilaç veya sperm öldürücü köpük, krem ​​kullanmaktan kaçının.

  • Adet döneminiz boyunca testi erteleyiniz. Test yapılabilir, ancak doktorunuz döngünüzün başka bir zamanında daha iyi bir hücre örneği toplayabilir.


Hpv Testi Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?


HPV testinizden elde edilen sonuçlar pozitif veya negatif olarak geri dönecektir.


Pozitif HPV testi : Rahim ağzı kanseriyle bağlantılı bir tür yüksek riskli HPV'ye sahip olduğunuz anlamına gelir. Artık rahim ağzı kanseri olduğu anlamına gelmiyor, ancak rahim ağzı kanserinin gelecekte gelişebileceği bir uyarı işaretidir. Doktorunuz muhtemelen enfeksiyonun temizlenip temizlenmediğini veya rahim ağzı kanseri belirtilerini kontrol edip etmediğini görmek için yılda bir Hpv testi önerecektir.


Negatif HPV testi : Negatif bir test sonucu, rahim ağzı kanserine neden olan herhangi bir HPV türüne sahip olmadığınız anlamına gelir.


Hpv Testi Sonucuna Göre Tedavi Nasıl Planlanır?


Hpv Testi sonuçlarınıza bağlı olarak, doktorunuz bir sonraki adım olarak aşağıdakilerden birini önerebilir:


  • Normal izlem : 30 yaşın üzerindeyseniz, HPV testiniz negatif ve Pap testiniz normalse, her iki testi de beş yılda tekrarlamak için genel olarak önerilen programı uygulayacaksınız.

  • Kolposkopi: Bu takip prosedüründe, doktorunuz serviksinizi daha yakından incelemek için özel bir büyüteç lens (kolposkop) kullanır.

  • Biyopsi: Bazen kolposkopi ile birlikte yapılan bu prosedürde doktorunuz mikroskop altında daha yakından incelenmek üzere bir servikal hücre örneği (biyopsi) alır. Anormal hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini önlemek için doktorunuz anormal hücreleri içeren doku alanlarını kaldırmak için bir prosedür önerebilir.

  • Pap testiniz veya HPV test sonuçlarınız anormal ise, sağlık uzmanınız kolposkopik muayene için sizi bir jinekoloğa yönlendirecektir. Test sonuçları kanser olabileceğini gösteriyorsa, tedavi için kadın genital sistem (jinekolog onkolog) kanserlerinin tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora yönlendirilebilirsiniz.

Hpv Testi Sağlık Ocağında Yapılır mı?


Hpv testi sağlık ocağında yapılmaz. Hpv testi KETEM adı verilen kanser tarama merkezlerinde yapılmaktadır. Ancak Ankara daki muayenehanemizde rahatlıkla testinizi yaptırabilirsiniz.


Ankarada Hpv Testi Yapan Hastaneler Nerelerdedir?


Hpv testi yapan hastaneler Ankara ilinde genellikle özel hastaneler ve muayenehanelerdir. Devlet hastanelerinde yapılabilmekle birlikte yoğunluk nedeniyle kolay ulaşılamamakta ve sonuçlar daha uzun sürede çıkmaktadır.


Hpv Testi Erkeklerde Yapılır mı?


Hpv testi erkek bireylerde rutin olarak yapılmaz. Ancak genital siğil olan erkeklerde siğillerden alınan örneklerden hpv genotiplendirmesi yapılabilir.


Hpv Testi Fiyatı 2023 Ankara


Hpv testi fiyatı 2023 yılında testin yapıldığı merkeze göre değişmektedir. Hpv testi fiyatı Ankara ilinde 300-600 tl arasındadır. Muayenehanemizde alınan Hpv testi örnekleri anlaşmalı olduğumuz özel laboratuvarda yapılmaktadır. Ankara Hpv testi fiyatı 2023 detayları için bizi arayabilirsiniz.

269 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page