top of page

Siğil Bulaşıcı Mıdır, Siğil Bulaşması Nasıl Önlenir?

Güncelleme tarihi: 11 Haz 2023

Siğil, içerisinde hpv virüsü yüklü hücrelerden oluşan ve bulaşıcılığı olan yapılardır. Bulaşma cilt cilde temas ile olur. Tam bir cinsel birlikteliK şart değildir. Sürtünme şeklinde bile olsa birliktelikle geçme ihtimali çok yüksektir. Elde siğili olanlarda da tokalaşmakla karşı tarafa bulaşıcılık ihtimali vardır. Ancak geçiş olması için cilt bütünlüğünün ve sağlığının bozuk olması lazımdır. Sağlam ciltten hpv kolay kolay geçmez. Siğil ciltte olan gözle görülmeyen küçük çatlaklardan rahatlıkla cilt altına geçer. Cildin dışında ağız yoluyla, klozet veya diğer ortak kullanılan malzemelerden de siğil bulaşıcılığı artabilir.


siğil bulaşıcı mı

Siğil Dokunmayla Bulaşır Mı?


Siğil elbette dokunmakla veya cilt cilde temasla bulaşabilir. Dokunmakla karşı tarafın eğer cildinde gözle görülmeyen küçük çatlakların olduğu sağlıksız bir yapı varsa bulaşma ihtimali olabilir. Ancak kişinin kendisinde siğil var ve el temizliğine dikkat ediyorsa dokunma yoluyla ev halkına veya başkalarına geçme ihtimali çok düşüktür.


Eldeki Siğil Başkasına Bulaşır Mı?


Elde siğili olan kişiler tokalaşmakla veya dokunmakla başkalarına siğili bulaştırabilirler. Elbette sağlıklı ciltten hpv kolay kolay geçmez. Ancak özellikle kadınlarda ev işleri ve deterjan kullanımı nedeniyle elleri ne kadar sağlıklı görünse de mutlaka küçük çatlaklar oluşur. Yine dışarıda çalışan erkeklerde de cilt sağlığı genellikle çok iyi değildir. Bu nedenle eldeki siğil başkasına tokalaşmakla veya dokunmakla geçebilir. Aynı şeyler ayak siğilleri için de geçerlidir.


Siğilin Bulaşıcılığını Azaltmak İçin Ne Yapmalıdır?


Siğilin bulaşmaması için öncelikle tek eşli ve güvenilir eşli olmak önemlidir. Tek eşlilikten kasıt kadının ve erkeğin öncesinde herhangi bir ilişkisi olmaması demektir. Hpv yi yenmenin en önemli yolu budur.


Bunun yanında mutlaka Gardasil aşı hem kadınlar hem de erkeklerde yapılmalıdır. Maddi problemi olmayan kişilerde mutlaka Gardasil 9 aşı yapılmalıdır. Ama en kötü ihtimalle Gardasil 4 lü aşı uygulanmalıdır.


Cinsel birliktelik sırasında eşinde hpv varolanlarda mutlaka kondom kullanılmalıdır. Kondomunda %100 koruyucu olmadığı unutulmamalıdır. Şüpheli cinsel birlikteliklerden kaçınılmalıdır.


Eğer sizde siğil varsa bunu vücudun diğer yerlerine bulaştırmamak için mutlaka dikkatli olunuz. Siğil olan bölgeyi kaşıyarak vücudunuzun diğer yerlerini kaşıyacak olursanız siğili vücudunuzun diğer yerlerine yayabilirsiniz. Bu nedenle kaşıma veya dokunma olduğunda bulaşıcılığı azaltmak için mutlaka ellerinizi sabunla veya antiseptikle temizleyiniz.


Siğil Kimden Bulaşır? HPV nin Kimden Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?


Siğil kadından erkeğe veya erkekten kadında bulaşabilir. Bu noktada kimden kime geçtiğini bilmek bazen mümkün olmayabilir. Ancak öncesinde test yapılanlarda daha sonraki muayenelerinde hpv tesbit edilecek olursa o zaman kimden kime geçtiğini anlaşılabilir.


Siğil Kesin Bulaşıcı Mı?


Siğil kesin bulaşır diyemeyiz. Ancak cinsel birliktelikle geçme ihtimali çok yüksektir. Eldeki siğillerin bulaşma şansı genital siğillere göre daha düşüktür.


Siğil Bulaşırsa Kaç Günde Çıkar?


Hpv bulaşan kadın ve erkeklerde 4-6 hafta içerisinde siğil oluşabilir. Ancak kimde kaç günde siğil çıkacağını önceden kestirmek mümkün değildir. Bu süre kişinin bağışıklık sisteminin gücüne göre değişir. Bağışıklık sistemi çok güçlü olanlarda hpv bulaşmasına rağmen siğil çıkmayabilir.


Siğil Sürtünmeyle Bulaşır Mı?


Her siğil sürtünmeyle herkese geçebilir. Sürtünme siğil olsun veya olmasın hpv bulunan kişiler arasındaki kontaminsayonu sağlayan en önemli yoldur. Çoğunlukla cinsel ilişki sırasında olan sürtünmeyle çok yüksek oranda bulaşıcıdır. Özellikle anal bölgeye bu şekilde oldukça kolay ulaşabilir.


Erkekte Siğil Yoksa Yine de Bulaşıcı Mıdır?


Erkekte siğil yoksa ancak hpv pozitif ise elbette karşı cinse geçer. Erkekte veya kadında siğil olması şart değildir. Hpv testi pozitif olan veya hpv bulaştığı bilinen kişilerden karşı cinse hpv geçebilir ve siğil oluşturabilir.


Siğil Bulaştığını Nasıl Anlarız?


Siğili olan bir kişiyle birlikte olduğunuzda 4-6 hafta sonra genital bölgenizde küçük et parçaları oluşabilir. İlla oluşacak diye bir kural yoktur. Bazen hpv bulaşır ancak siğil oluşmaz. Bu durumda kadınlarda hpv testi ile hpv olup olmadığı rahatlıkla tesbit edilebilmektedir. Şüpheli bir ilişkiniz olduysa mutlaka bir siğil konusunda uzman bir dokotra başvurunuz.


Siğil Ağız Yoluyla Bulaşır Mı?


Ağzınızda eğer siğil varsa veya siğil olmasa bile hpv niz varsa ise ağız yoluyla başkasına bulaştırabilirsiniz. Özellikle oral seks sonrası hpv bulaşanların pek çoğunda ağzın değişik bölgelerinde siğil çıkabilir. Öpüşme yoluyla ağızdaki siğiller elbette karşı partnere geçebilir.


Klozetten HPV bulaşır mı?


Klozet gibi ortak kullanılan alanlardan düşükte olsa bulaşma riski vardır. Hpv virüsü 1 hafta kadar dış ortamda yaşayabilmektedir. Bu nedenle tuvaletlerin musluklarından veya kapı kollarından, klozetten, ortak kullanılan havlular, hamamlar ve temizlik eşyalarından hpv bulaşıcı olma ihtimali her zaman vardır.


Erkekteki Siğil Kadına Bulaşır Mı?


Erkekteki siğilin kadına geçmesi çok daha kolaydır. Cinsel birliktelik sırasında penisin vajene sürtünmesi ve vajinada boşalma nedeniyle erkekten kadına bulaşma riski kadından erkeğe bulaşma riskine göre daha yüksektir.


Cinsel Yolla Veya Cinsel İlişkiye Girmeden HPV Bulaşır Mı?


Genital siğillerin bulaşma riski ön yüksek olan yol cinsel ilişkidir. Hpv virüsünün ve genital siğilerin yaygınlaşmasının en önemli nedeni hpv ve siğillerin cinsel ilişki yoluyla çok rahatlıkla geçmesidir. Cnsel ilişkiye girmeden de hpv ortak kullanılan eşyalar veya cildin cilde sürtünmesiyle bulaşabilir.


HPV Sevişmeyle Bulaşır Mı?


Hpv sevişme sırasında genital bölgelerin birbirine sürtünmesiyle rahatlıkla bulaşır. Bunun yanında birliktelik olmasa bile sevişme sırasında eğer partnerler birbirlerinin cinsel organlarına elleyecek olursa yine kendilerine hpv bulaşabilir. Yine eğer ağızda hpv virüsü varsa öpüşmeyle karşı cinse geçebilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page